6 sprawdzonych metod na kruche naczynia

To doskonałe sposoby na wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Pij go codziennie przez osiem tygodni. Zdziwisz się jego działaniem.
Pij go codziennie przez osiem tygodni. Zdziwisz się jego działaniem.123RF/PICSEL

1. Moc warzyw

Natka pietruszki, sałaty (zwłaszcza zielone) zawierają witaminę C, beta- -karoten, chlorofil i żelazo, magnez, wapń, miedź i mangan. Dzięki temu doskonale wzmacniają sieć naczyń krwionośnych i chronią je przed uszkodzeniami.

Co dzień jedz sałatki z dodatkiem warzyw zielonolistnych i rób z nich koktajle. Przygotuj napar - łyżkę siekanej natki pietruszki zalej szklanką wrzątku, a jak się zaparzy, wymieszaj z 2 łyżkami soli Epsom i dodaj do ciepłej kąpieli. Powinna ona trwać około 15 minut.

2. Sok ze słodkiej kapusty

Przez 6-8 tygodni wypijaj każdego dnia 3/4 szklanki soku z surowej słodkiej kapusty, który wzmacnia ścianki naczyń i zmniejsza ich przepuszczalność. Sok z kapusty nadaje się też do okładów.

Liść włóż na 15 minut do lodówki, rozbij tłuczkiem i obłóż nim siniak. Owiń bandażem, by się nie zsunął, i pozostaw na całą noc. Związki siarki obecne w kapuście odkażają, niwelują ból, zmniejszają obrzęki i przyspieszają wchłanianie się krwiaków.

3. Dobroczynny czosnek

Dodawaj rozgnieciony ząbek czosnku do wcześniej ugotowanych potraw. Surowy, a nie poddany obróbce termicznej, powinien na co dzień zagościć w Twoim jadłospisie.

Można go rozetrzeć na posmarowanej masłem kromce chleba, dodawać do sałatek. Dobroczynny wpływ czosnku na stan naczyń krwionośnych trudno przecenić - reguluje napięcie ich tkanek, uelastycznia i wzmacnia ścianki, a ponadto normuje ciśnienie krwi, która przez nie przepływa.

4. Krwawnik pospolity

Zawiera olejki eteryczne, witaminy K, C i E, flawonoidy, cholinę, miedź, żelazo i siarkę. Wzmacnia naczynia, przyspiesza gojenie się uszkodzeń, hamuje krwawienia.

By trwale wzmocnić żyły i tętnice, każdego dnia wypijaj napar z kwiatów krwawnika - łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 15 minut, aż się zaparzy.

5. Arnika

Jest skarbnicą składników, które uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Łyżeczkę suszu arniki zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na kwadrans do zaparzenia. Potem małymi łyczkami wypij napar. Profilaktycznie - szklankę dziennie, a jeżeli zależy ci na szybkim pozbyciu się siniaków - rób to 4 razy dziennie przez tydzień.

Składniki lecznicze arniki stosunkowo łatwo przenikają przez skórę, dlatego ta roślina jest bardzo skuteczna także wtedy, gdy stosuje się ją zewnętrznie - w postaci kompresów nasączonych naparem.

6. Kora i kwiaty kasztanowca

Ta roślina jest doskonałym źródłem saponin, kumaryn, garbników, flawonoidów i fenolokwasów, które zapobiegają powstawaniu żylaków, pajączków i siniaków. Zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, obkurcza je i poprawia ich giętkość.

By zapobiec pękaniu naczyń, pij szklankę naparu z kwiatów i kory kasztanowca - 1,5 łyżki suszu zalej zimną wodą i gotuj na wolnym ogniu do wrzenia, przecedź. Albo wlej łyżkę wyciągu z kasztanowca do szklanki wody. Wypijaj co dzień.

Zobacz również:

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas