7 sposobów ochrony oczu

Sen, dieta, dobrze dobrane światło i ćwiczenia, czyli...

Nie czytaj na leżąco, wtedy siła grawitacji oddziałuje na oczy najmocniej, powodując, że mięśnie gałki ocznej
Nie czytaj na leżąco, wtedy siła grawitacji oddziałuje na oczy najmocniej, powodując, że mięśnie gałki ocznej123RF/PICSEL

Ćwicz oczy

Gimnastyka oczu ma tę zaletę, że możesz ją wykonać wszędzie. Oto kilka ćwiczeń:

Zamknij powieki. Powoli przesuwaj oczami w prawo, aż poczujesz napięcie mięśni. Utrzymaj je przez kilka sekund. Następnie powtórz ćwiczenie przesuwając oczami w lewo.

Zamknij oczy. Napnij mięśnie twarzy, zaciśnij szczęki. Wstrzymaj oddech na 3 sekundy. Potem otwórz oczy i równocześnie zrób szybki wydech. Powtórz ćwiczenie trzy razy.

Narysuj lub wyobraź sobie znak nieskończoności ∞ i wódź wzrokiem po linii jego obwodu. Na ołówku zaznacz kropkę. Zakryj lewe oko lewą dłonią. Ołówek trzymaj w prawej ręce na wysokości oka. Powoli zataczaj nim koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Prawym okiem śledź ruchy ołówka, skupiając wzrok na zaznaczonej na nim kropce. Po pięciu kółkach zasłoń prawe oko i powtórz ćwiczenie dla lewego. Jeżeli nosisz okulary lub soczewki, zdejmuj je przed wykonaniem ćwiczeń.


Jedz jagody

Jeśli chcesz mieć dobry wzrok, postaw na antocyjany. One nadają owocom i warzywom niebieski i fioletowy kolor. W naszym organizmie walczą z wolnymi rodnikami i pomagają w odnawianiu rodopsyny, która sprawia, że lepiej widzimy po zmroku.

Nie czytaj na leżąco

Wtedy siła grawitacji oddziałuje na oczy najmocniej, powodując, że mięśnie gałki ocznej szybko się męczą. Najlepsze dla wzroku jest czytanie na siedząco.

Ustaw oświetlenie

Oczom szkodzi zarówno niedobór jak i nadmiar światła. Tam, gdzie pracujesz lub uczysz się, światło powinno być rozproszone. Osoby praworęczne powinny mieć lampkę ustawioną po lewej stronie biurka, najlepiej z regulowanym ramieniem.

Nawilżaj powietrze

W pracy i samochodzie działa klimatyzacja. W domu grzeją kaloryfery i piece. Powietrze jest suche, co sprawia, że sucha staje się również nasza śluzówka. Oczy zaczynają piec. By tego uniknąć, wietrz pomieszczenia i zaopatrz się w nawilżacz powietrza.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Nasze oczy najbardziej lubią światło dzienne. Jednak nadmiar słońca im szkodzi. Promienie ultrafioletowe uszkadzają plamkę żółtą, dlatego w słoneczne dni należy chronić oczy. Noś okulary nawet zimą (w bardzo słoneczne dni). Śnieg odbija promienie, dlatego narciarze powinni zaopatrzyć się w gogle z filtrem UV.

Śpij po ciemku

Tylko w pełnej ciemności nasza siatkówka rozpoczyna produkcję rodopsyny. Dlatego w sypialni zawieś zasłony nieprzepuszczające światła i gaś wszystkie lampki.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas