8 starożytnych terapii medycznych stosowanych do dzisiaj
Mogą wydawać się obrzydliwe i barbarzyńskie. Lub wyglądać na zwykłe zabobony. A jednak są skutecznymi procedurami, które sprawdzają się od setek a nawet tysięcy lat. Choć czasem trudno sobie wyobrazić, że tak skomplikowane i niebezpieczne zabiegi mogły być z powodzeniem stosowane w prymitywnych warunkach przy użyciu prostych narzędzi.
1. Przystawianie pijawek - Hirudoterapia
Ta metoda może budzić obrzydzenie, ponieważ polega na przystawienu do ciała obrzydliwego stworzenia, które wysysa krew, ale przez wieki była niemal synonimem medycyny. Znano ją już w starożytnym Egipcie, przez wieki stosowana była powszechnie i na niemal wszelkie dolegliwości.
Choć wydawać by się mogło, że za przystawianiem pijawek stały jedynie przesądy, okazało się, że metoda ta ma wartość terapeutyczną i - wprawdzie nie tak powszechnie - jest stosowana do dziś. Pijawki podczas "ugryzienia" wpuszczają do organizmu wiele substancji o leczniczych właściwościach między innymi antyzakrzepowych, antybiotycznych, regulujących ciśnienie.
Pijawki stosowane obecnie muszą pochodzić z certyfikowanych hodowli i po jednokrotnym użyciu są utylizowane.
2. Lewatywa
Była znana już w starożytnych Chinach, Indiach i Egipcie. Wlewanie doodbytniczo płynu stosowano w leczeniu zaparć, ale były czasy, kiedy lewatywa była po prostu modnym zabiegiem higienicznym. Właściwie nigdy nie wyszła z użycia i jest stosowana powszechnie do dziś.
3. Trepanacja czaszki
Wycięcie otworu w czaszce z powodów medycznych stosowano już w neolicie! Chociaż taka operacja może się wydawać szaleństwem, jeśli do dyspozycji ma się jedynie prymitywne narzędzia i warunki skrajnie dalekie od sterylności sal chirurgicznych, odkrycia archeologiczne dowodzą, że wiele z tych zabiegów kończyło się sukcesem i pacjenci żyli jeszcze jakiś czas po zabiegu (są ślady gojenia się).
4. Kauteryzacja, czyli przyżeganie
Przyżeganie ran rozgrzanym żelazem wydaje się metodą barbarzyńską, ale w nowoczesnej formie kauteryzacja jest do dziś szeroko stosowaną metodą leczenia. Obecnie oprócz przyżegania termicznego stosuje się także przyżeganie chemiczne.
5. Tracheotomia
W Indiach tego rodzaju zabiegi wykonywano już ok. 2000 lat przed naszą erą. Pierwsza udokumentowana udana tracheotomia została wykonana w roku 1546 przez włoskiego lekarza Antonio Moussa Brasavola. Obecnie procedura medyczna polegająca na otwarciu przedniej ściany tchawicy w celu wprowadzenia rurki i umożliwieniu dopływu powietrza do płuc jest często stosowana zwłaszcza w przypadku urazów lub nowotworów uniemożliwiających oddychanie.
6. Cesarskie cięcie
Choć nazwa zawiera odwołanie do historii starożytnego Rzymu (wg legendy w ten sposób przyszedł na świat Juliusz Cezar), to w owych czasach za pomocą rozcięcia powłok brzusznych wydobywano dzieci jedynie z ciał zmarłych kobiet. Pierwsze cesarskie cięcie, które uratowało życie dziecka i matki miało miejsce w 1622 roku.
7. Akupunktura
Starożytna chińska technika polegająca na nakłuwaniu igłami określonych punktów ciała, na Dalekim Wschodzie była stosowana od 3000 r p.n.e. (używano wtedy igieł kamiennych). Obecnie wciąż jest szeroko stosowana, a w niektórych krajach jest nawet uznawana za uzupełnienie medycyny konwencjonalnej i stosowana przez wielu lekarzy. Choć jej wartość terapeutyczna jest kontrowersyjna, a spora część środowisk medycznych uważa ją za zwykłe hokus-pokus, trudno odmówić jej popularności.
8. Bańki
Podobnie jak akupunktura, stawianie baniek plasuje się gdzieś na peryferiach medycyny konwencjonalnej. Wprawdzie niektórzy lekarze zalecają tę procedurę, jednak część środowisk medycznych uważa ją za rodzaj "hokus pokus" i podkreśla, że nie stoją za nią żadne naukowe badania. Metoda była znana w starożytnej medycynie chińskiej i arabskiej. Bańki są przykładane do ciała i zasysają skórę. Wytworzone podciśnienie powoduje, że pewne ilości białych i czerwonych ciałek krwi zostają "wyssane" z naczyń włosowatych, a organizm traktuje je jako ciała obce i mobilizuje się do zwalczenia zagrożenia.