Aby nie bolały mięśnie
Czasami dają w kość już po zbyt intensywnych porządkach. Sprawdź, jak ukoić dolegliwości.
Bóle mięśniowe mogą ci dokuczać z różnych powodów. Opanujesz je, jeśli ich źródłem nie są poważne schorzenia, lecz drobne urazy, zwichnięcia i np. grypa.
Wanna pełna rumianku i pokrzywy
● Zimne i gorące okłady. Stosując je, najszybciej sobie pomożesz! Na bóle wywołane stanem zapalnym sprawdzają się zimne okłady. Jak je rozpoznać? Np. po opuchliźnie wokół miejsca bólu. Inne bóle koi ciepło - rozgrzany mięsień lepiej pracuje, poprawia się jego ukrwienie i nie boli.
● Okład w miejscu bólu trzymaj do momentu zmiany temperatury (ciepły okład, aż zrobi się chłodny, a zimny, dopóki nie osiągnie temperatury pokojowej).
● Kąpiel ziołowa. Do wanny z ciepłą wodą wsyp garść koszyczków rumianku (działa przeciwzapalnie) i garść liści pokrzywy (zmniejsza obrzęki). Leż w kąpieli 15 minut. Zioła ukoją ból, ale też zrelaksują umysł.
● Zadbaj o dietę. Jedz to, co wzmacnia mięśnie - białe mięso, chude mleko i sery, ryby morskie: halibut, śledź, makrela; owoce morza, oliwę, olej rzepakowy, galaretki mięsne - zniwelują ból przy zginaniu się i kucaniu, bo są bogatym źródłem kolagenu, którego stawom z wiekiem ubywa.
Kiedy iść po pomoc?
● Gdy nie możesz znaleźć wyraźnej przyczyny bólu.
● Gdy mimo stosowania domowych sposobów, ból nie mija, lecz nasila się.
● Ból promieniuje w inne części ciała, jest pulsujący, piekący i rwący.
● Pojawia się zaczerwienienie i obrzęk mięśni, a bolesne miejsce jest cieplejsze niż reszta ciała.
Zobacz także: