Reklama

Reklama

Alergia na roztocza? Jest na to rada

Kichasz przy gorącym kaloryferze, często swędzi cię nos i pieką oczy? Przyczyną tych dolegliwości mogą być roztocza.

W sezonie grzewczym uczulenie na te niewidoczne gołym okiem pajęczaki wyraźnie się nasila. Krążące w mieszkaniu ciepłe powietrze stwarza idealne warunki do rozprzestrzeniania się roztoczowych alergenów. Jak się przed nimi bronić?

Nie przegrzewaj mieszkania

Utrzymuj w pomieszczeniach temperaturę 18-21°C. Zadbaj też o niską wilgotność powietrza, wynoszącą maksymalnie 55-60 proc. Do pomiarów służy higrometr. To niedrogie urządzenie, które kupisz w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.

Przynajmniej 3 razy w tygodniu odkurzaj

Reklama

Używaj do tego odkurzacza z filtrem elektrostatycznym lub wodnym. Sprzątaj nie później niż 2 godziny przed snem, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się i unoszeniu roztoczy.

Regularnie pierz i wietrz pościel

Poszewki pierz raz w tygodniu, a wsady (poduszki i kołdry) co 3-4 miesiące w temperaturze przekraczającej 60°C. Przy każdej zmianie pościeli odkurzaj materac. Nie wpuszczaj do sypialni zwierząt domowych (zwłaszcza do łóżka), ponieważ ich sierść i naskórek stanowią pożywienie dla roztoczy.

Usuń przedmioty, które są siedliskiem kurzu

Są to bieżniki i narzuty, tapicerowane meble, grube zasłony, zniszczone dywany, stare gazety, bukiety z suszonych kwiatów. Jeśli masz regały z książkami, nie trzymaj ich w sypialni. Przenieś je do salonu lub przedpokoju. Najkorzystniejsze warunki dla alergika to czysty parkiet i proste, drewniane meble, łatwe do odkurzenia.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy