Anemia. Skąd się bierze?
Czujesz się ciągle zmęczona i osłabiona, masz problemy z koncentracją i jesteś jakby spowolniona? A może dokuczają ci zajady w kącikach ust i wypadające włosy? To może być niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza.
Jeśli masz obfite miesiączki, to właśnie one mogą być przyczyną Twojego gorszego samopoczucia. To dotyczy nie tylko młodych dziewczyn, ale również kobiet, które przechodzą menopauzę. Tak m.in. objawiają się niedobory hormonów. Zbyt obfite miesiączki, czyli jakie?
Jeśli dziennie musisz zużyć ok. 6 podpasek, a okres wydaje się ciągnąć w nieskończoność, czyli trwa 5-7 dni i na dodatek na nic nie masz siły, zasięgnij porady specjalisty. Zdiagnozowanie anemii nie jest trudne. Trzeba zbadać poziom żelaza we krwi. Jednak to nie wszystko. Należy również wyjaśnić przyczynę nadmiernych krwawień miesiączkowych.
Tak uzupełnisz niedobory żelaza w organizmie
Największą przyswajalność ma żelazo hemowe, czyli pochodzące z produktów zwierzęcych. Jest ono wchłaniane w 20-50 proc. Jego najlepszym źródłem są: n mięso, a najwięcej jest go w wątrobie.
Z kolei produkty roślinne, takie jak: natka pietruszki, nasiona roślin strączkowych, ciemne pieczywo zawierają słabo wchłanialne żelazo niehemowe (1-8 proc.). Substancjami, które naturalnie pomagają zwiększyć jego przyswajanie są witaminy: B6, B, E oraz kwas foliowy.
Natomiast katechiny zawarte w herbacie, kwas fitynowy w nasionach i orzechach oraz minerały (wapń, miedź i kobalt) utrudniają jego wchłanianie. Dlatego nie dziw się, gdy ktoś ci powie, by kasze, ryż i migdały namaczać przez kilka godzin. Tak pozbywasz się kwasu fitynowego.
Skąd te krwawienia?
Ich przyczyną mogą być problemy ginekologiczne: mięśniaki, polipy lub torbiele macicy, a nawet rak szyjki macicy. Dlatego lekarz powinien wykonać USG dopochwowe oraz badanie cytologiczne. Obfita miesiączka może też wskazywać na niedoczynność tarczycy.
Zobacz także: