Atak kolki żółciowej
Po zjedzeniu czegoś tłustego masz wzdęcia, wymioty i dokucza ci ból w prawym podbrzuszu, który promieniuje czasem aż do łopatki? To może być kamica żółciowa.
Pęcherzyk żółciowy to gruszkowaty woreczek położony pod wątrobą. Magazynuje żółć produkowaną przez wątrobę i uwalnia ją do dwunastnicy podczas posiłku.
Kamica żółciowa powstaje, gdy żółć, która jest płynna, zaczyna się krystalizować - tworzą się bryłki (kamienie). Jeżeli nie dają dolegliwości (ból w prawym podbrzuszu po jedzeniu), to wtedy nie trzeba ich usuwać.
Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego to jedno z powikłań kamicy - w początkowym etapie trudno je odróżnić od ataku kolki żółciowej. Może ono prowadzić do przedziurawienia pęcherzyka, a w konsekwencji groźnego dla życia zapalenia otrzewnej. Często wymaga interwencji chirurga.
Co, jeśli interwencja jest nieunikniona?
W przypadku laparoskopii, która wymaga tylko niewielkich nakłuć, należy przez 4-5 tygodni unikać wysiłku fizycznego. A po tradycyjnej operacji, podczas której nacina się powłoki brzuszne, przez okres 2-3 miesięcy.
Przez 4 tygodnie trzeba stosować dietę lekkostrawną, nie wolno palić papierosów, pić alkoholu ani mocnej kawy i herbaty.
Ze względu na zaburzone wchłanianie i trawienie tłuszczu, należy ograniczyć jego spożycie - nie jeść tłustych mięs czy nabiału, a także żółtek jaj.
Zrezygnować z pokarmów mogących powodować wzdęcia - cebuli, czosnku, warzyw strączkowych i kapustnych.
Ograniczyć słodycze, zamiast nich spożywać np. galaretki.
Zobacz również: