Atak rwy kulszowej: Jak go opanować?

W pierwszych dniach wygodnie leż i siedź. Potem staraj się więcej chodzić i ćwiczyć. Pamiętaj jednak, by nie niepotrzebnie forsować organizmu. Inaczej ból może powrócić.

Podczas ataku rwy kulszowej najlepiej ograniczyć aktywność do minimum
Podczas ataku rwy kulszowej najlepiej ograniczyć aktywność do minimum 123RF/PICSEL

Jeśli ból jest nie do zniesienia, lekarz powinien przepisać zastrzyki przeciwbólowe. Jednak to doraźne rozwiązanie. Podpowiadamy, jak postępować w pierwszych dniach ataku oraz co robić, żeby nie wrócił.

Pierwsze trzy dni

Rób zimne okłady: Na dolny odcinek kręgosłupa przykładaj zmoczony w zimnej wodzie ręcznik albo gotowy żelowy okład (trzymaj go w lodówce albo w zamrażalce, aby w każdej chwili był gotowy do użycia). Okład rób 3-5 razy dziennie i trzymaj około 20-30 minut.

Śpij na boku: Najlepiej na lewym - wtedy odciążysz organy wewnętrzne. Między kolana włóż poduszkę. To rozluźni lędźwiową część kręgosłupa.

W ciągu dnia przyjmuj pozycje krzesła: Połóż się na plecach, a pod nogi podłóż kilka grubych koców lub poduszek, tak aby kolana były zgięte pod kątem prostym. Ta pozycja sprzyja powiększeniu się przestrzeni międzykręgowych i łagodzi ucisk na nerw kulszowy. 

Nieodpowiednia pozycja może zaostrzyć ból
Nieodpowiednia pozycja może zaostrzyć ból123RF/PICSEL

Przez kolejne trzy dni

Prawidłowo siadaj na fotelu: Najlepiej pupą na całej powierzchni siedziska, tak aby proste plecy dotykały oparcia. Pod stopy podstaw stołeczek. W tej pozycji odciążasz odcinek lędźwiowy. Po 20-30 minutach wstań i przejdź się po wszystkich pokojach i kuchni. Gdy będziesz długo pozostawać w jednej pozycji, narażasz się ponowny atak.

Powoli spaceruj po mieszkaniu: Nie forsuj organizmu - wystarczy 20 minut. Choć stawianie kroków początkowo będzie sprawiać ci ból, już po pierwszym spacerze zauważysz, że jest mniej dokuczliwy. 

Noszenie ciężkich zakupów może doprowadzić do ataku rwy
Noszenie ciężkich zakupów może doprowadzić do ataku rwy123RF/PICSEL

Przez następne pięć dni

Chodzenie zaczynaj od nogi w której czujesz mniejszy ból: Ta część ciała, która boli, zazwyczaj jest słabsza i podatna na urazy. Zaczynanie stawiania kroków od niej może wywołać kolejny atak. 

Na zakupy zabieraj zawsze torbę na kółkach: Jeśli musisz cokolwiek przenieść w siatkach, noś dwie, by równomiernie obciążać obie strony ciała.

Gdy myjesz zęby chorą nogę opieraj na niskim stołeczku: 
Ta pozycja odciąży dolny odcinek kręgosłupa.

Unikaj gwałtownych ruchów: Nie podnoś się zbyt szybko z fotela, albo gdy podnosisz coś z podłogi. Nie schylaj się też z prostymi plecami - lepiej ukucnij. Staraj się nie klękać. 

Masaż pośladków

Poproś bliską osobę, aby zrobiła Ci 3-minutowy masaż pośladków. 

Najlepiej wykonać go drewnianą szczotką lub piłką jeżyk. Chodzi o dobre rozmasowanie i rozluźnienie mięśni kulszowych. Masaż zaleca się 2-3 razy dziennie do czasu, aż ból zniknie. Masażu nie powinno wykonywać się w ostrym stadium bólowym. Wtedy zalecane jest raczej przyjmowanie środków uśmierzających ból i rozluźniających mięśnie. Gdy kryzys minie, masaż należy rozpocząć od delikatnego głaskania, rozcierania i lekkiego ugniatania mięśni pośladków.

Zobacz także: 

Katarzyna Popowska to kobieta orkiestra Styl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas