Reklama

Reklama

Atak rwy kulszowej: Jak go opanować?

W pierwszych dniach wygodnie leż i siedź. Potem staraj się więcej chodzić i ćwiczyć. Pamiętaj jednak, by nie niepotrzebnie forsować organizmu. Inaczej ból może powrócić.

Jeśli ból jest nie do zniesienia, lekarz powinien przepisać zastrzyki przeciwbólowe. Jednak to doraźne rozwiązanie. Podpowiadamy, jak postępować w pierwszych dniach ataku oraz co robić, żeby nie wrócił.

Pierwsze trzy dni

Rób zimne okłady: Na dolny odcinek kręgosłupa przykładaj zmoczony w zimnej wodzie ręcznik albo gotowy żelowy okład (trzymaj go w lodówce albo w zamrażalce, aby w każdej chwili był gotowy do użycia). Okład rób 3-5 razy dziennie i trzymaj około 20-30 minut.

Śpij na boku: Najlepiej na lewym - wtedy odciążysz organy wewnętrzne. Między kolana włóż poduszkę. To rozluźni lędźwiową część kręgosłupa.

W ciągu dnia przyjmuj pozycje krzesła: Połóż się na plecach, a pod nogi podłóż kilka grubych koców lub poduszek, tak aby kolana były zgięte pod kątem prostym. Ta pozycja sprzyja powiększeniu się przestrzeni międzykręgowych i łagodzi ucisk na nerw kulszowy. 

Reklama

Przez kolejne trzy dni

Prawidłowo siadaj na fotelu: Najlepiej pupą na całej powierzchni siedziska, tak aby proste plecy dotykały oparcia. Pod stopy podstaw stołeczek. W tej pozycji odciążasz odcinek lędźwiowy. Po 20-30 minutach wstań i przejdź się po wszystkich pokojach i kuchni. Gdy będziesz długo pozostawać w jednej pozycji, narażasz się ponowny atak.

Powoli spaceruj po mieszkaniu: Nie forsuj organizmu - wystarczy 20 minut. Choć stawianie kroków początkowo będzie sprawiać ci ból, już po pierwszym spacerze zauważysz, że jest mniej dokuczliwy. 

Przez następne pięć dni

Chodzenie zaczynaj od nogi w której czujesz mniejszy ból: Ta część ciała, która boli, zazwyczaj jest słabsza i podatna na urazy. Zaczynanie stawiania kroków od niej może wywołać kolejny atak. 

Na zakupy zabieraj zawsze torbę na kółkach: Jeśli musisz cokolwiek przenieść w siatkach, noś dwie, by równomiernie obciążać obie strony ciała.

Gdy myjesz zęby chorą nogę opieraj na niskim stołeczku: 
Ta pozycja odciąży dolny odcinek kręgosłupa.

Unikaj gwałtownych ruchów: Nie podnoś się zbyt szybko z fotela, albo gdy podnosisz coś z podłogi. Nie schylaj się też z prostymi plecami - lepiej ukucnij. Staraj się nie klękać. 

Masaż pośladków

Poproś bliską osobę, aby zrobiła Ci 3-minutowy masaż pośladków. 

Najlepiej wykonać go drewnianą szczotką lub piłką jeżyk. Chodzi o dobre rozmasowanie i rozluźnienie mięśni kulszowych. Masaż zaleca się 2-3 razy dziennie do czasu, aż ból zniknie. Masażu nie powinno wykonywać się w ostrym stadium bólowym. Wtedy zalecane jest raczej przyjmowanie środków uśmierzających ból i rozluźniających mięśnie. Gdy kryzys minie, masaż należy rozpocząć od delikatnego głaskania, rozcierania i lekkiego ugniatania mięśni pośladków.

Zobacz także: Rewia
Dowiedz się więcej na temat: rwa kulszowa | ból

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama