Badania kontrolne, które zrobisz w domu
Ciągle zapominasz o tym, żeby zapisać się do poradni i się przebadać? Wstępną ocenę stanu zdrowia wystaw sobie sama!
Testy, które ci proponujemy, są łatwe do przeprowadzenia, zajmują tylko kilka minut i nic nie kosztują. Pamiętaj jednak, by każdą nieprawidłowość, którą dzięki nim wykryjesz, skonsultować ze specjalistą.
Weź żołądek pod lupę
Zjedz wieczorny posiłek najpóźniej o godzinie 18. Rano na czczo wsyp płaską łyżeczkę sody oczyszczonej (nie może być zwietrzała) do 3/4 szklanki wody. Przygotuj stoper. Wymieszaj sodę z wodą i wypij. Włącz stoper i mierz czas do chwili, w której ci się odbije.
● Jeśli stanie się to w ciągu 40 sekund od wypicia mikstury, możesz mieć nadkwasotę żołądka.
● Jeśli odbije ci się po 40 sekundach, ale przed upływem 90, zakwaszenie żołądka jest prawidłowe.
● Jeśli ci się nie odbije lub stanie się to dopiero po 3 minutach, najprawdopodobniej cierpisz na niedokwasotę.
● Zarówno nadkwasota, jak i niedokwasota oznaczają problemy gastryczne. Nadkwasota sprzyja zarzucaniu treści żołądka do przełyku, niedokwasota zaś może skutkować gorszym wchłanianiem składników odżywczych. Zapisz się na wizytę do gastrologa.
Sprawdź płuca
Chciałabyś sprawdzić, czy twoje płuca pracują prawidłowo? Zapal świecę, stań w odległości ok. 80 cm. Nabierz jak najwięcej powietrza w płuca, a następnie spróbuj zdmuchnąć płomień.
● Jeśli nie uda ci się to ani za pierwszym, ani za kolejnym razem, twój układ oddechowy może być w nie najlepszej formie. W takiej sytuacji najlepiej zapisać się na badanie spirometryczne - jest to ważne szczególnie, gdy palisz papierosy!
Zmierz obwód
Owiń się centymetrem na wysokości pępka. Trzymaj centymetr napięty, ale nie za ciasno. Nie wciągaj brzucha.
● Jeżeli twój obwód pasa przekracza 88 centymetrów, masz otyłość brzuszną.
● Nie lekceważ jej, bo "oponka" prowadzi m.in. do zwiększenia ryzyka chorób serca, udaru, cukrzycy typu drugiego, demencji, raka jelita grubego oraz nadciśnienia.
● Niestety, aby się jej pozbyć, nie wystarczy zmiana diety. Musisz także się wysypiać, odstawić używki, zacząć się ruszać i unikać stresu, a przynajmniej nauczyć się go rozładowywać.
Skontroluj hormony
Umyj twarz rano i mniej więcej po godzinie przyciśnij kawałek papieru w miejsce między brwiami.
● Godzinę po umyciu twarzy gruczoły łojowe nie powinny jeszcze zdążyć wyprodukować tłuszczu. Jeśli więc zobaczysz go na kartce, może być to zwiastun zaburzeń hormonalnych: za wysokiego poziomu testosteronu albo progesteronu, ponieważ oba te hormony zwiększają produkcję łoju. Jeśli do tego masz pod nosem widoczny wąsik, umów się na wizytę do endokrynologa.
>>> Jak zrobić test na obecność grzybów? Sprawdź na następnej stronie <<<
Czy to grzyby?
Rano na czczo zbierz trochę śliny w ustach i spluń do szklanki z przegotowaną wodą. Obserwuj ślinę co 15 minut, przez godzinę. Jeśli ślina będzie opadać na dno w postaci cienkich nitek, albo zawiśnie w wodzie przed opadnięciem, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że jesteś zakażona grzybami candida.
● Na początek ogranicz spożywanie węglowodanów prostych: białego pieczywa, ryżu, mąki pszennej. Całkowicie wyeliminuj z diety cukier. Unikaj pokarmów odgrzewanych, żywności przetworzonej, grzybów i serów pleśniowych. Odstaw też wino, piwo oraz ocet.
Co mówi twój język?
Obejrzyj go dokładnie w lustrze.
● Bladość i siność języka mogą sygnalizować zmniejszoną wydolność serca - dodatkowym symptomem może być szybkie męczenie się. Żółty nalot z kolei bywa ostrzeżeniem przed problemami z układem trawiennym i refluksem żołądkowo-przełykowym (zwłaszcza jeśli masz częste zgagi i odbijania). Zaś intensywnie czerwone zabarwienie i bolesność mogą oznaczać niedobór witamin PP i B2 oraz kwasu foliowego. Jeśli takie zmiany dostrzeżesz u siebie, pokaż je lekarzowi rodzinnemu.
● Przy okazji dokładnie obejrzyj jamę ustną. Szukaj zmian w kolorze lub fakturze, zwróć uwagę na opuchlizny i krwawienia. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, pokaż to dentyście. A niezależnie od tego częściej jedz kapustę, brokuły, kalafior. Dietetycy uważają, że spożywanie tych warzyw raz w tygodniu w pewnym stopniu obniża ryzyko nowotworów jamy ustnej.
Zbadaj wzrok
Popatrz na ramę okienną, stojąc pod przeciwległą ścianą. Najpierw spójrz tylko prawym okiem (drugie na 30 sekund zasłoń), a następnie tylko lewym okiem.
● Jeśli zamiast kątów prostych widzisz "zakręty", możesz mieć zwyrodnienie plamki żółtej, zwane też alzheimerem oczu. Koniecznie odwiedź okulistę!
ANNA STRĄK
Zobacz także: