Reklama

Reklama

Bądź spokojna

Zachowanie spokoju w pracy wcale nie jest łatwe. Z równowagi wyprowadzić cię może kąśliwa uwaga koleżanki czy złe spojrzenie szefa. Jak się nie dać stresowi?

Stres jest nieodłącznym towarzyszem pracy. Co więcej, według badań, Polacy należą do najbardziej zestresowanych pracowników na świecie. Ogromne tempo, rywalizacja i ciągła obawa o zwolnienia to główne przyczyny tej sytuacji. Efektem jest najpierw przemęczenie, a później problemy z żołądkiem i sercem.

Dobry klimat

Wrogiem stresu jest dobra atmosfera. Jeżeli z chęcią będziesz przychodzić do pracy, nawet najbardziej upiorny petent nie wyprowadzi cię łatwo z równowagi. Współpracowników na ogół nie wybierasz, ale zawsze możesz postarać się ich "oswoić". Warto wiedzieć coś niecoś o ich rodzinach (ale nie bądź wścibska, gdy nie zechcą mówić, nie dopytuj) czy planach. Jeżeli oparcie daje ci twoja rodzina, ustaw na biurku wasze wspólne fotografie (o ile szef zezwoli).

Reklama

Otocz się gadżetami, które lubisz - pamiątki z wakacji, kwiaty itp. Pamiętaj jednak, że biurko jest miejscem pracy i powinien na nim panować przede wszystkim porządek.

Dieta i zapach

Stres ograniczy właściwa dieta. Posiłki powinny przede wszystkim dostarczać energii, nie mogą być ciężko strawne, a przez to zbytnio obciążać organizmu. Dlatego decydując się na lunch w bufecie, wybieraj raczej niskokaloryczne, lekkostrawne przekąski ze świeżych warzyw i owoców. Takie sałatki możesz też przynosić ze sobą. Pij herbaty ziołowe i miej w biurku odstresowujące olejki aromatyczne.

Ruszaj się

Rozładować stres pomoże ruch. Nie oznacza to, że masz biegać dookoła biurka, ale zrezygnuj z windy na rzecz schodów, a do toalety pójdź na inne piętro. Zamiast wysyłać gońca (albo młodszą koleżankę) z dokumentami do innego działu, przejdź się sama - poruszasz się i choć na chwilę oderwiesz od obowiązków.

Pij zioła

Jedną z najskuteczniejszych herbatek na uspokojenie jest napar z melisy. Pomogą też z kozłka lekarskiego i chmielu.

Wąchaj

Świetny na uspokojenie jest zapach lawendy i róży. Nerwy ukoi woń tymianku, jałowca, mandarynki i geranium.

Ściskaj

Antystresowe ściskacze błyskawicznie odciążą umysł. Wykonane są z grubej gumy, albo z twardego tworzywa.

MAB

Tele Tydzień 22/2014
Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje