Reklama

Biały nalot na języku – co oznacza?

Biały nalot na języku to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim oznaka choroby. Na jakie schorzenia może wskazywać taki nalot? O tym dowiecie się w poniższym tekście.

Biały nalot na języku często towarzyszy różnym infekcjom. Samo zjawisko nie jest groźne dla zdrowia, ale dłużej utrzymujący się stan może wskazywać na znacznie poważniejszą chorobę niż przeziębienie. Warto regularnie kontrolować stan jamy ustnej, aby szybko reagować na zmiany i zapobiegać rozwijającym się w organizmie schorzeniom.

Biały nalot na języku objawem poważnej choroby?

Wspomniany nalot może pojawić się na języku oraz w całej jamie ustnej. Zmiany mogą wyglądać różnie, w zależności od choroby, jaka zaatakowała organizm. Jeśli zauważyliście w ustach opalizujące, białe plamy, to prawdopodobnie są one objawem leukoplakii lub rozwijającej się choroby nowotworowej. Problem ten najczęściej dotyczy osób palących papierosy. Szarobiały osad pojawia się natomiast u pacjentów cierpiących na dur brzuszny. Nalot nie pokrywa zazwyczaj czubka języka oraz jego brzegów.

Reklama

Biały nalot można zauważyć również u chorych na płonicę - chorobę zakaźną, która jest powikłaniem paciorkowego zapalenia gardła. Innym charakterystycznym objawem schorzenia jest obfity rumień występujący głównie na policzkach.

Nalot towarzyszy nie tylko chorobom ogólnoustrojowym, ale również zakażeniom grzybicznym. Obfita zmiana może wskazywać na grzybicę gardła, języka lub jamy ustnej, choć najczęściej dotyczą one dzieci i osób starszych.

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy