Reklama

Reklama

Bolące stawy

Kiedy bolą stawy, traci się chęć do życia, nie można się normalnie poruszać - najprostsze czynności stają się prawdziwą udręką.

W zdrowym stawie silnie ukrwiona błona stawowa wydziela specjalną maź, która smaruje ruchome części kości, eliminując bolesne tarcie. Sprzyja temu również idealnie gładka chrząstka osłaniająca końce stykających się w stawie kości. Chrząstka jest sprężysta, co amortyzuje wstrząsy wywołane ruchem oraz zapobiega mikrourazom, które też mogą wywołać ból.

Przyczyną deficytu "smaru" jest przede wszystkim tzw. reumatoidalne zapalenie stawów. Niekiedy ból zmniejsza się po unieruchomieniu stawu, więc chory stara się mało poruszać. To błąd, bo ruch jest niezbędny w leczeniu, zapobiega sztywnieniu stawów, zanikom mięśni i wiotczeniu wiązadeł. Umożliwia zachowanie normalnej aktywności życiowej. Bardzo ważna jest także dieta (jak najmniej tłuszczów zwierzęcych), niedopuszczanie do nadwagi oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe - wprawdzie nie leczą dolegliwości, ale spowalniają rozwój choroby.

Reklama

JBJ

Tele Tydzień 40/2010

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy