Reklama

Reklama

Boli, szczypie, ale co?

​Jeśli nie jesteś pewna, co ci dolega, lepiej udaj się do lekarza. Uwaga! Jeśli podejrzewasz zapalenie krtani u dziecka, musi zobaczyć to lekarz, bo domowe sposoby mogą nie wystarczyć.

Zapalenie gardła i krtani może objawić się bólem gardła i chrypką. Jednak w przypadku zapalenia krtani pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego, jest zwykle dziwna suchość w gardle. Potem pojawia się łaskotanie, trudności z przełykaniem, chrypka, a nawet zanik głosu. Niestety, taki stan może długo się utrzymywać, ale istnieją pewne sprawdzone domowe sposoby, które warto wdrożyć od pierwszych niepokojących objawów.

Oprócz płukanek i inhalacji, które są pomocne przy każdej infekcji dróg oddechowych, chora krtań potrzebuje odpowiedniego nawilżenia od środka i od zewnątrz. Trzeba dużo pić ciepłych napojów. Herbata z miodem,cytryną i imbirem sprawdza się przy każdym przeziębieniu. Warto używać nawilżacza, aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w domu albo chociaż wieszać wilgotne ręczniki (lub pranie) na kaloryferach. W powrocie do zdrowia pomaga również zrezygnowanie z palenia papierosów, które działają drażniąco na gardło i krtań.

Reklama

Ponadto warto ograniczyć spożywanie mocno przyprawionych, kwaśnych i bardzo gorących potraw. Wskazane jest też unikanie gwałtownych zmian temperatur i pozostawanie w cieple, najlepiej w domu.

Szyję można posmarować rozgrzewającą maścią z kamforą i obwiązać szalikiem. Należy też unikać mówienia szeptem. Obciąża ono głos mocniej niż normalne mówienie.

Zapalenie gardła

Infekcja wywołana atakiem wirusów. Bakteryjne zapalenie gardła to angina.

Objawy

Ból gardła, trudności w przełykaniu śliny i pokarmów, drapanie, ból podczas mówienia, suchość w gardle, obrzęk i przekrwienie błony śluzowej. W przypadku anginy na migdałkach pojawia się biały nalot, a chory gorączkuje.

Leczenie

Trzeba brać leki przeciwzapalne, a gardło odkażać tabletkami i płukankami.

Zapalenie krtani

Zwykle wywołują je wirusy. Często towarzyszy infekcji dróg oddechowych.

Objawy

Uciążliwa suchość w gardle, zmiana brzmienia głosu, chrypka, ból gardła. Zatkany nos, kaszel, podwyższona temperatura, utrudniony, płytki oddech, zanik głosu. W przypadku zakażenia bakteryjnego - pojawia się ropna wydzielina.

Leczenie

Trzeba oszczędzać głos, nawilżać powietrze, robić inhalacje i dużo pić.

Inhalacje

Przygotuj miskę z gorącą wodą lub naparem z ziół (rumiankiem, miętą, szałwią) albo z dodatkiem olejków eterycznych. Nakryj głowę ręcznikiem i wciągaj powietrze nosem, a wydychaj ustami.

Płukanki

1 łyżeczkę soli lub sody oczyszczonej rozpuść w szklance letniej wody i taką odkażającą miksturą płucz gardło kilka razy dziennie. To bardzo skuteczny sposób w schorzeniach górnych dróg oddechowych.

IK

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy