Choroba trzustki: Jak przygotować delikatne i zdrowe posiłki
Problemy z trzustką wymagają stosowania rozważnej diety. Dzięki temu jej stan się nie pogorszy, a dolegliwości zostaną zredukowane. Przykłady lekkostrawnych i jednocześnie urozmaiconych potraw prezentuje Alicja Kalińska z poradni dietetycznej SetPoint.
Trzustka stanowi niezwykle istoty narząd w organizmie człowieka. Zaburzenia w jej działaniu wiążę się między innymi z gorszym trawieniem składników pokarmowych. W takiej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy, albowiem w przeciwnym razie choroba się zaostrzy, co może doprowadzić do leczenia szpitalnego. Istnieje wiele przyczyn jej wystąpienia m.in. nadmierne spożycie alkoholu i tłuszczu, palenie tytoniu, niektóre choroby np. kamica żółciowa, cukrzyca, zakażenia wirusowe i bakteryjne, a także zaburzenia autoimmunologiczne.
Najważniejszą zasadą diety jest ograniczenie spożycia tłuszczu. Należy wyeliminować tłuszcze każdego rodzaju, zarówno roślinne (oleje), jak i zwierzęce (smalec, masło). Konieczne jest również zrezygnowanie z wysokotłuszczowych produktów takich jak bekon, boczek, słonina, tłuste mięsa, przetwory mięsne, tłuste sosy oraz wysokotłuszczowe desery. Osoba z chorobą trzustki powinna spożywać niewielkie posiłki co trzy godziny. Niewskazane jest picie mocnej kawy, herbaty, napojów gazowanych oraz używanie ostrych przypraw. Nie wolno pić alkoholu i palić. Potrawy najlepiej jest gotować, dusić, piec w zamkniętym naczyniu bez obsmażania.
Zaprezentowane przepisy pozwolą na przygotowanie smacznych i zdrowych dań. Propozycja na śniadanie doskonale nadaje się dla osób z ustabilizowaną chorobą trzustki. Wszystkie składniki są lekkostrawne, podobnie jak sposób przygotowania dania. Unikamy w nim nadmiaru tłuszczu, którego nieznacznym, jedynym źródłem jest półtłuste mleko, stanowiące źródło wartościowego, bardzo potrzebnego w chorobie białka. Poza tym składnikiem zwiększamy ilość cukru, w tym przypadku występuje on w postaci lekkostrawnych owoców i miodu.
Zupa jest idealnym pomysłem na lunch. Ważne jest, aby zastosować lekki bulion warzywny, użyć ławo przyswajalnych warzyw i delikatnych przypraw, a jako zabielacza - jogurtu lub mleka. Tak przygotowany posiłek, składający się z różnorodnych świeżych i sezonowych (lub poza sezonem - mrożonych) warzyw, jest sycący, nie podrażnia trzustki i dostarcza wiele cennych witamin i minerałów.
Mięso w formie lekkostrawnej najczęściej kojarzy się z kawałkiem wyjętym z wody lub rosołu. Należy zrezygnować z jego smażenia, dodawania tłustych sosów i ostrych przypraw, jednak w zamian można doprawić je przyprawami ziołowymi oraz połączyć z owocami. Przykładem właśnie takiego dania są roladki z brzoskwinią, co również świadczy o tym, że dieta nie musi być nudna.
Przepis na śniadanie
Kasza jaglana z jabłkiem, miodem i cynamonem (1 porcja)
Czas przygotowania:15-20 min | Poziom trudności: łatwe
Białko: 17g | Tłuszcze: 6,2g | Węglowodany: 109,8g | Kaloryczność: 547kcal
GDA*- Białko: 34% | Tłuszcze: 9% | Węglowodany: 41% | Kaloryczność: 27%
Składniki
- 4 łyżki kaszy jaglanej przed ugotowaniem,
- 3/4 szklanki mleka 1,5-2%,
- małe jabłko bez skóry,
- łyżeczka miodu,
- cynamon.
Kaszę gotować na mleku, do rozgotowania. Pod koniec gotowania dodać jabłko pokrojone w kostkę. Doprawić miodem i cynamonem.
Przepis na lunch
Zupa koperkowa (1 porcja)
Czas przygotowania: 25-30 min | Poziom trudności: łatwe
Białko: 11,6g | Tłuszcze: 1,8g | Węglowodany: 62,0g | Kaloryczność: 252kcal
GDA*- Białko: 23% | Tłuszcze: 3% | Węglowodany: 23% | Kaloryczność: 13%
Składniki
- 1,5-2 szklanki wody,
- 2 marchewki,
- pietruszka z natką,
- kawałek selera z natką,
- kawałek pora,
- 2-3 małe ziemniaki,
- garść młodej fasolki szparagowej dobrze obranej z włókien,
- 1/2-1 pęczek koperku,
- liść laurowy,
- ziele angielskie,
- sól, pieprz ziołowy,
- jogurt lub mleko.
Warzywa gotować w wodzie do miękkości wraz z liściem laurowym i zielem. Pod koniec gotowania dodać posiekany koperek. Zupę zabielić i doprawić.
Przepis na obiad
Roladki z kurczaka, z nadzieniem ziołowym i brzoskwinią (1 porcja)
Czas przygotowania: 25 min | Poziom trudności: średnio trudne
Białko: 44,0g | Tłuszcze: 7,8g | Węglowodany: 8,1g | Kaloryczność: 274kcal
GDA*- Białko: 88% | Tłuszcze: 11,1g | Węglowodany: 3% | Kaloryczność: 14%
Składniki
- pierś z kurczaka lub indyka bez skóry,
- nadzienie: kawałek świeżej brzoskwini obranej ze skóry, łyżeczka oliwy lub oleju rzepakowego,
- zioła: natka pietruszki, oregano, sól i pieprz ziołowy.
Pierś lekko rozbić tłuczkiem do mięsa, posolić, popieprzyć, posmarować ziołami wymieszanymi z oliwą, położyć kawałek brzoskwini i zwinąć roladkę. Spiąć wykałaczkami i piec w zamkniętym naczyniu do pieczenia lub dusić w niewielkiej ilości bulionu warzywnego. Podawać z białym ryżem.
Uwaga! Załączone przepisy są przykładami trzech głównych dań i nie są jednodniowym, pełnym jadłospisem - można je stosować razem lub osobno.
* % wskazanego dziennego spożycia (GDA), określonego dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal/dzień.
Przepisy przygotowała dietetyk Alicja Kalińska - od 14 lat, jako jedyna w Polsce, wraz ze swoim zespołem rozwija amerykańską metodę SetPoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów telewizyjnych nt. diety i żywienia. Tylko w ciągu ostatnich lat jej zespół pomógł 20 tys. klientów stracić łącznie ponad 50 ton tkanki tłuszczowej.