Choroby wywołane niedoborem witaminy D

Witamina D jest na wagę złota, bo odpowiada za szereg funkcji w naszym organizmie. Jednak coraz więcej osób cierpi na jej niedobór... A to zdaniem ekspertów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19 i inne choroby przewlekłe. Jakie?

123RF/PICSEL

Choroby wywołane niedoborem witaminy D

Na początek warto zmienić dietę. Ryby i białko powinny stanowić jej podstawę. Nie obędzie się bez suplementacji, ale tu warto liczyć na fachowe wskazówki ze strony lekarza prowadzącego.
Aby rozwiać wątpliwości i trafnie postawić diagnozę, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Skierowanie na badanie krwi powinno wystarczyć. Ocena stężenia witaminy D w surowicy może okazać się wstępem do długofalowego leczenia.
U pacjentów z niedoborem witaminy D zaobserwowano powikłania neurologiczne, których konsekwencją może być wcześniejsza walka z demencją, a nawet chorobą Alzheimera.
Odpowiedni pozom życiodajnej witaminy wzmacnia nasz układ immunologiczny. Naukowcy z Harvardu udowodnili, że osoby z odpowiednią gospodarką witaminy D rzadziej chorują, są też bardziej odporni na zachorowania na raka.
+7
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas