Chorujesz? Może źle się ubierasz...
W dolegliwości wpędza nas zła garderoba. Dobra zadziała jak... lek.
Jeśli cierpisz na osłabienie, uporczywy ból i zawroty głowy czy zaburzenia trawienne, przejrzyj swoje szafy. Może odkryjesz przyczynę złego samopoczucia. Proste zmiany przyniosą nieoczekiwane efekty zdrowotne.
Suknia czy spodnie?
Noszenie ciasnych "rurek" może nie najlepiej skończyć się dla zdrowia. Obcisłe spodnie, które wpijają się w uda i brzuch, powodują różne dolegliwości: od utraty czucia w nogach po zaburzenia trawienia i krążenia. Opinające nogi dżinsy to jedna z najczęstszych przyczyn zespołu Bernhardta-Rotha - meralgii z parestezjami, czyli - mówiąc prosto - bólu uda z przeczulicą.
Pierwsze objawy schorzenia? Przemieszczające się w górę i w dół ud pieczenie i tzw. "prąd elektryczny", potem dodatkowo pojawia się ból. W czasie gwałtownej zmiany pozycji, np. z siedzącej na stojącą, można nawet utracić czasowo czucie w nogach i mieć kłopoty z poruszaniem się. Powodem jest ucisk spodni na nerw skórny boczny uda (biegnący miedzy miednicą i górną częścią nogi), który nie może przekazywać impulsów do mięśni i zaczyna nadwrażliwie reagować na dotyk. Na szczęście ten nieprzyjemny stan jest przejściowy. Po zmianie garderoby nerw regeneruje się.
Zamiana uciskających brzuch spodni na sukienkę, która swobodnie spowija ciało, przynieść może wiele dobrego. Znikają kłopoty trawienne, gdyż odprężone jelita przyspieszają perystaltykę. To także ulga dla rozgałęzienia aorty brzusznej zaopatrującej w krew i tlen żołądek, wątrobę, śledzionę, nerki, nadnercza, gruczoły płciowe. W efekcie osoby odczuwające osłabienie i mdłości doznają przypływu energii.
Ukryta moc stanika
Biustonosz w dobrym rozmiarze to podstawa eleganckiej sylwetki, a przede wszystkim sprawnego kręgosłupa. Zła bielizna często staje się przyczyną skurczu mięśni obręczy barkowej, bólu ramion, karku, głowy i pleców. Niewłaściwy stanik powoduje, że piersi kołyszą się przy każdym ruchu, "wylewają się" z miseczek lub sprawiają wrażenie obwisłych, przez co panie nieświadomie bardziej się garbią i deformują sobie sylwetkę. Panie, które mają źle dobrane biustonosze, uszkadzają sobie piersi - alarmują naukowcy biomechaniki z Uniwersytetu Portsmouth w Wielkiej Brytanii.
Gdy biust nie jest wystarczająco podtrzymywany, zarówno skóra, jak i delikatne wiązadła w piersiach rozciągają się coraz bardziej, a tkanka tłuszczowa "migruje" z gruczołów w kierunku pach. Biust może zmienić swoje położenie i w pionie, i w poziomie - nawet o 21 centymetrów! Jak wybrać właściwy biustonosz? Prawidłowa miseczka obejmuje całą pierś, a fiszbiny okalają ją u nasady. Drut musi leżeć płasko pomiędzy piersiami, od strony pachy także powinien przylegać do klatki piersiowej. W dobrym staniku ramiączka są szerokie i miękko wyścielone. Dzięki odpowiedniej bieliźnie siły działające na górną część ciała optymalnie się rozkładają, dlatego stawy i mięśnie są odciążone.
Lepiej naturalnie?
Osoby o wrażliwej skórze i alergicy powinni uważnie czytać metki doczepione do odzieży, jaką chcą kupić. Najdelikatniejsza naturalna tkanina na dzienne ubranie to bawełna. Równie przyjazny dla ciała jest jedwab, którego włókna zbierają mało kurzu. Podkreśla się niealergiczne właściwości lnu. Zapobiega rozwojowi bakterii i grzybic, stwarza świetny mikroklimat dla skóry. Bezpośrednio na ciało nie zakładajmy natomiast niczego wełnianego, gdyż ostre włókna wełny drażnią skórę. Unikajmy ubrań, które reklamowane są jako "niewymagające prasowania". Ich materiał prawdopodobnie został poddany działaniu formaldehydów, które mogą mocno podrażniać skórę.
Warto wiedzieć, że niektóre syntetyczne materiały są korzystne dla zdrowia. Lycra - lekko opina ciało, delikatnie masując mięśnie podczas poruszania się. Coolmax - pozwala skórze oddychać. Rhovyl’on, Rhovyl’as - są bakteriobójcze. Znajdziemy je we wkładkach antybakteryjnych w bieliźnie i skarpetach. Polartec - łatwo wyparowuje wilgoć z powierzchni ubrania, GoreTex - odprowadza pot na zewnątrz, a mimo to wilgoć (np. w czasie deszczu) nie przedostaje się do środka. Z tkanin o takich właściwościach szyje się kurtki i bluzy. Polar - nie chłonie potu, a zatrzymuje ciepło. Niezwykła lekkość sprawia, że wolimy polarowe bluzy od grubych swetrów.
Zdrowie na obcasach
Za chodzenie w wysmuklających nogi szpilkach można słono zapłacić: płaskostopiem, zdeformowaniem palców i paznokci, odciskami, halluksami. Już obcasy powyżej 4 cm przeciążają silnie przód stopy i uniemożliwiają naturalny ruch mięśni, zaburzając krążenie krwi. W doborze obuwia warto kierować się kilkoma zasadami: wybierać modele z obcasami o wys. 2-2,5 cm, z szerokim przodem (żeby krew mogła swobodnie krążyć), dobrze stabilizujące stopę, z naturalnych, oddychających materiałów. Jeśli pięta trzyma się w nich sztywno i nie chybocze na boki, obuwie ma prawidłową konstrukcję.
Fatałaszki dobrego nastroju
Wybór garderoby podyktowany jest przede wszystkim nastrojem. Osoby z siebie zadowolone zakładają zwykle ubrania dobrze skrojone, podkreślające figurę i uszyte z dobrej jakości, jasnych materiałów. Kobiety szczęśliwe dwa razy częściej niż inne panie wkładają suknie i spódnice! Nastrój depresyjny dyktuje zaś zaniedbany styl ubioru. Aż 57 proc. kobiet cierpiących na depresję wkłada na siebie spodnie i luźne bluzy maskujące kształty ciała. Według naukowców związek między wyglądem a nastrojem jest zrozumiały: osoby przygnębione tracą zainteresowanie wyglądem, nie chcą się wyróżniać, zwracać na siebie uwagi.
Sposoby na udaną noc
Jaką wybrać piżamę? Uszyta z tkanin biostatycznych potrafi zniszczyć najzjadliwsze bakterie, takie jak gronkowiec złocisty, pałeczka zapalenia płuc oraz grzyby drożdżaki. Naukowcy z Instytutu Roślin Włókienniczych w Poznaniu polecają jedwab i len. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry dobrze czuć się będą w dermasilku - jedwabiu pozbawionym w produkcji włókien alergizującego kleju - serycyny. Zalecane są im też koszulki i spodenki bez drażniących skórę szwów.