Reklama

Chrapanie i bezdech senny

Skutkują nie tylko zmęczeniem. Mogą doprowadzić nawet do udaru mózgu i zawału serca.

Podczas snu mięśnie gardła się rozluźniają. Niektórzy mają wtedy problem ze stabilnym oddechem. Tak usilnie łapią powietrze, że dochodzi do drgań podniebienia  miękkiego i języczka, a w efekcie chrapania. Zdarza się, że podniebienie "zatyka" gardło, prowadząc do zatrzymania oddechu - stan ten może trwać kilkanaście sekund i występować kilkadziesiąt razy podczas każdej godziny snu.

To niebezpieczny bezdech senny, który sprzyja  bólom głowy, zmęczeniu, senności, ale też prowadzi do nadciśnienia, udaru mózgu oraz arytmii i zawału serca. W przypadku trudnego do opanowania chrapania często konieczny jest zabieg chirurgiczny lub laserowy. Z tym łagodnym można poradzić sobie samemu.

Reklama

Zdrowe nawyki

Śpij na boku, a unikaj pozycji "na wznak" - sprzyja ona oddychaniu przez usta i chrapaniu.  Możesz przyszyć piłkę tenisową do pleców piżamy, wówczas nie obrócisz się w trakcie snu.

Używaj poduszki o średniej grubości i twardości. Zbyt nabita podpiera wysoko głowę, co wpływa na zwężenie dróg oddechowych i chrapanie. Pilnuj wagi - nadmierna ilość tkanki tłuszczowej zlokalizowanej wokół szyi może uciskać gardło i ograniczać dopływ tlenu.

Nawilżaj powietrze w sypialni. Rzuć palenie - utrudnia przepływ tlenu do płuc. Ogranicz alkohol - zwiotcza mięśnie gardła i języka, które przy oddychaniu łatwiej drgają.
Zwiększone wydzielanie śluzu sprzyja chrapaniu, więc zadbaj o drogi oddechowe, wylecz zapalenie zatok, katar, kaszel, alergię.

Naturalne medykamenty

Rób inhalacje z olejków eterycznych: geraniowego, miętowego lub eukaliptusowego - rozszerzają i udrażniają drogi oddechowe.  Do miseczki z wrzątkiem dodaj 15 kropli olejku. Nachyl się nad naczyniem, przykrywając głowę ręcznikiem i wdychaj parę do czasu, aż płyn zacznie stygnąć. 

Stosuj roztwór soli morskiej do nosa - nawilża i obkurcza śluzówkę, hamując oddychanie ustami.

Sięgaj po herbatę z mięty, z dodatkiem pieprzu cayenne, albo z tymianku - wzmacniają wyściółkę gardła, dzięki czemu łatwiej wdychać i wydychać powietrze. Aby zmniejszyć ilość śluzu, który osadza się w drogach oddechowych, pij co dzień sok wyciśnięty z 2 marchewek, 2 jabłek, kawałka imbiru (ok. 4 cm) i 1/4 cytryny.

Spożywaj łagodną i bogatą w błonnik kolację (najpóźniej 2 godziny przed snem). Unikaj za to produktów mlecznych - zwiększają wydzielaniu śluzu. Wypróbuj akcesoria z apteki: plastry i spraye przeciw chrapaniu lub klipsy magnetyczne, ekspandery nosowe, maski dociskające żuchwę do górnej szczęki.

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy