Chrom wspomaga odchudzanie

Powoduje, że nie mamy ochoty na słodkości. Dlatego warto po niego, sięgnąć, gdy chcemy schudnąć! Ale nie tylko wtedy, bo chrom również koi nerwy i wspiera leczenie cukrzycy.

Najlepiej przyswajalny jest chrom zawarty w naturalnych produktach
 © Bauer
Najlepiej przyswajalny jest chrom zawarty w naturalnych produktach
 © Bauer

Dobroczynny wpływ chromu na organizm ludzki odkryto dopiero 50 lat mu. I od tego czasu nie ustają zachwyty nad tym pierwiastkiem. Słusznie! Bo pomaga w walce z cukrzycą, miażdżycą i otyłością - chorobami, które dotykają nas coraz częściej.

Jak poznać, że jest go za mało

Raczej nie wykonuje się żadnych badań czy testów, w czasie których oznaczany jest poziom chromu w organizmie. Można jednak wywnioskować, czy mamy go pod dostatkiem. Masz duży apetyt na słodycze, miewasz trudności z koncentracją, bóle głowy, odczuwasz niezrozumiałe zmęczenie i rozdrażnienie, często biegasz do toalety?

Jeśli ten opis pasuje do ciebie, to można podejrzewać, że brakuje ci chromu. Przyjrzyj się też uważnie swojej diecie. Jeśli nie jesteś fanką owoców, warzyw ani produktów pełnoziarnistych, prawdopodobieństwo niedoboru rośnie.

Zanim jednak zaczniesz łykać chromowe tabletki, skonsultuj się z lekarzem, by się upewnić, że mimo przykrych objawów jesteś zdrowa. Najlepiej po prostu wzbogać swoje menu w chrom. Zmiana diety powinna pomóc, bo żeby organizm dobrze funkcjonował, potrzebna jest naprawdę mikroskopijna dawka chromu.

Pomaga obyć się bez słodyczy

Pewnie znasz ten scenariusz: czujesz się zmęczona, jesteś zdenerwowana, więc sięgasz po batonik lub ciastko - bo z doświadczenia wiesz, że poczujesz się lepiej. Niestety, efekt trwa krótko. Po jakimś czasie znów czujesz, że musisz sięgnąć po coś słodkiego... Podjadasz, bo nie możesz się powstrzymać. I tyjesz! Dlaczego tak się dzieje? To spadek poziomu cukru (glukozy) we krwi prowokuje nas do tego, by szybko go podnieść, zjadając łakocie. Lekarstwem na ten problem jest chrom - bo zapobiega wahaniom cukru we krwi.

Pierwiastek ten bywa więc polecany przez specjalistów jako środek wspomagający odchudzanie. Gdy dostarczysz swojemu organizmowi tyle chromu, ile mu potrzeba, pozbędziesz się nieodpartej chęci na słodkości.

Dobrze służy diabetykom

Ostatnie badania nad chromem dają także wielką nadzieję diabetykom (chorym na cukrzycę). Okazuje się bowiem, że ten pierwiastek wspomaga działanie insuliny.

Nie znaczy to, że łykanie tabletek z chromem pozwala na odstawienie zastrzyków insulinowych! Daje jednak szansę na zmniejszenie dawki leków (jedynie pod kontrolą specjalisty diabetologa!).

I jeszcze jedno: lekarze badający osoby chore na cukrzycę, które przyjmowały preparaty z chromem, zaobserwowali ciekawą rzecz. Okazuje się, że pierwiastek ten uruchamia proces, który bardzo skutecznie chroni przed miażdżycą i nadciśnieniem. To kolejny plus chromu!

Co jest jego źródłem

Oczywiście, najłatwiej sięgnąć po pastylkę. Ale podobnie jak w wypadku innych minerałów oraz witamin, najlepiej przyswajalny jest chrom zawarty w naturalnych produktach. Żeby go mieć pod dostatkiem, wystarczy zjeść codziennie choć jeden produkt z naszej listy: jablko - jedno duże (ma 0,03 mg chromu w 100 g),wołowina - niewielki kotlet (zawartości chromu w wołowinie wynosi 0,04 mg/100 g); ser mozarella - kulka (zawiera 0,036 mg/100 g); jajka - wystarczą dwa spore (0,025 mg/100 g); sok pomarańczowy - pół litra (0,01 mg/100 g).

Chromu dostarczają nam również: kasze (szczególnie grube, np. pęczak, oraz gryczana), owoce morza, wszystkie orzechy, a także szparagi. Choć nasz organizm potrzebuje niewiele chromu (wystarczy 0,05 mg dziennie), zaledwie co trzeci Polak ma go pod dostatkiem. Dzieje się tak także dlatego, że jadamy dużo produktów, które nie dość, że go nie zawierają, to przyczyniają się do zwiększonego wydalania i zużycia tego pierwiastka do przemiany materii. Na czarnej liście powinno znaleźć się m.in. białe pieczywo i biały makaron, ciasta, słodycze, słodkie napoje.

Skuteczniejszy z błonnikiem

Wysoki poziom chromu w organizmie (za sprawą dobrej diety lub łykania tabletek) spowoduje, że nie będziesz miała ochoty na słodycze. Jeśli jednak chcesz skuteczniej się pozbyć się kilogramów, dodatkowo zastosuj dietę bogatą w błonnik, który ogranicza apetyt. Sięgaj więc po otręby, owoce, surowe i blanszowane warzywa. Niskokaloryczna dieta pełna chromu i błonnika plus codzienna porcja ruchu zapewnią ci sukces!

Małgorzata Chomicz-Mielczarek

Konsultacja: Barbara Palińska, lekarz rodzinny

Kobieta i Życie, nr 5/2010

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas