Co ci dolega?

Boli Cię gardło, trzęsiesz się i czujesz się bardzo zmęczona. Co to jest? To może być przeziębienie albo... niebezpieczna grypa. Naucz się rozróżniać obie choroby, aby szybko i skutecznie się ich pozbyć.

W czasie choroby pij soki z owoców bogatych w wit. C (np. z czarnej porzeczki)
W czasie choroby pij soki z owoców bogatych w wit. C (np. z czarnej porzeczki)123RF/PICSEL

Przeziębienie wywołują zwykle prymitywne wirusy (jeden spośród około 200), których siła tkwi w liczbie. Natomiast za grypę odpowiadają wirusy inteligentne, zdolne do błyskawicznego działania. Potrafią też one ukrywać się w organizmie, by nawet po kilku miesiącach czy latach ponownie zaatakować. Zaczynają się od gardła Wirusy powodujące przeziębienie i grypę mnożą się na tylnej ścianie gardła (odczuwasz to jako drapanie i ból). Najważniejsze jednak objawy w obu przypadkach są podobne, dlatego łatwo pomylić choroby. Jeśli jednak bez trudu wstajesz z łóżka, to znaczy, że dopadło cię przeziębienie.

Grypa rozkłada (dosłownie) na łopatki i musisz leżeć w łóżku, bo nie masz siły się podnieść! Najgorzej jest na drugi lub trzeci dzień choroby, a powrót do zdrowia jest możliwy nie wcześniej niż po tygodniu. Zmęczenie możesz jeszcze odczuwać przez kilka tygodni po ustąpieniu choroby. Niebezpiecznie! Przeziębienie i grypa dla ogólnie zdrowego człowieka nie są właściwie groźne (coroczne ofiary grypy to z reguły ludzie osłabieni, z niedoborami odporności i przewlekle chorzy). Niebezpieczne są dopiero ich powikłania. O ile przy przeziębieniach zdarzają się one rzadko, to już przy grypie ryzyko jest znaczne. Jednak czasami i przeziębienie, i grypa mogą być początkiem innej choroby (np. nadkażenia bakteryjnego lub bakteryjne zapalenie płuc). Dlatego osoby starsze i dzieci oraz chorujący na serce lub płuca, powinni zawsze zwrócić się do lekarza na początku infekcji.

Co robić?

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas