Pytamy o szczepionkę na grypę
Szczepić się czy nie szczepić? A jeśli tak, to kiedy?
1. Kto powinien się szczepić?
Głównie dzieci i osoby starsze. Szczególnie narażone na powikłania pogrypowe są dzieci od 6. miesiąca do 5. roku życia oraz osoby po 55. roku życia. Zaszczepić powinny się także osoby chorujące przewlekle na choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, cukrzycę, niewydolność nerek lub wątroby oraz osoby otyłe.
2. Czy szczepionka przeciw grypie może wywołać chorobę?
Po szczepieniu nie możemy zachorować na grypę, ponieważ szczepionka nie zawiera wirusa, a tylko pojedyncze antygeny, tj. fragmenty wirusa wywołujące odporność na niego. Rzadko zdarza się, że osoba zaszczepiona odczuwa nieprzyjemne objawy: ma nieznacznie podwyższoną temperaturę lub niewielkie bóle mięśni, ale to objaw świadczący o reakcji immunologicznej organizmu na szczepionkę, a nie o chorobie.
3. Czy w dniu szczepienia trzeba być zdrowym?
Tak. Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw grypie jest wysoka gorączka, ostre stany chorobowe lub uczulenie na białko jaja kurzego.
4. Czy szczepy wirusa są takie same jak w poprzednim roku?
Nie. Co sezon ustalany jest nowy skład szczepionki przeciw grypie. Firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki otrzymują szczepy do jej produkcji od WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia.
5. Czy szczepionka chroni przed świńską i przed ptasią grypą?
Przed świńską tak, przed ptasią - nie. Na szczęście, ptasiej grypy nie trzeba się obawiać, bo wzmożona kontrola sanitarna i badanie ptactwa niemal całkowicie eliminują obecnie ryzyko jej wystąpienia.
6. Przed czym chroni nas szczepienie?
Szczepionka chroni przed zachorowaniem na grypę, ale nie przed ok. 200 innymi wirusami wywołującymi zakażenia dróg oddechowych. Nie zabezpiecza więc przed przeziębieniem. Po szczepieniu możemy też zachorować na grypę, ale będzie miała ona wtedy dużo łagodniejszy przebieg i unikniemy powikłań.