Co czyha na łące?

Kwitnąca łąka wabi kolorami i upaja zapachem. Bywa jednak, że spacer po trawie kończy się wizytą u lekarza. Na co powinniśmy szczególnie uważać biegając po łące?

Jeśli nie chcesz, aby dokuczliwe pieczenie przerwło wam śniadanie na trawie, koniecznie rozłóż koc
i spryskaj się preparatem odstraszającym owady© Panthermedia

Zagrożeniem mogą być zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Dlatego spacerując po łące nigdy nie zdejmuj butów. Natomiast siadając na ziemi, zawsze rozłóż koc lub matę.

Fruwają i pełzają

Kwitnące kwiaty na łące przyciągają żądlące owady: pszczoły, osy i szerszenie. Najmniejsze zagrożenia stanowią pszczoły, bo same z siebie raczej nie przejawiają agresji. Poza tym, żądlą tylko raz. Większym niebezpieczeństwem są osy i szerszenie. Nie tylko atakują znienacka, ale też mogą boleśnie żądlić nawet kilka razy z rzędu. Ugryźć mogą także pająki. Na szczęście, nie są to ukąszenia niebezpieczne, ale bolesne i nieprzyjemne.

W Polsce żyje tylko jeden gatunek jadowitego gada: żmija zygzakowata. Lubi wygrzewać się na słońcu i właśnie wtedy można na nią łatwo nastąpić. Przestraszona atakuje. Osobę ukąszoną należy jak najszybciej przewieźć do lekarza. Na szczęście żmije są w Polsce rzadkie i raczej nie spotkasz ich na podmiejskiej łące.

Drapią i parzą

Boleśnie mogą poparzyć pokrzywy, a podrapać osty, ale najbardziej niebezpieczną rośliną naszych łąk jest barszcz Sosnowskiego. Jego sok wywołuje zmiany skórne. W połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym może spowodować bardzo groźne oparzenia II i III stopnia. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, natychmiast zejdź w cień i umyj skórę wodą z mydłem. Podrażnione miejsca chroń przed słońcem jeszcze dwie doby.

Kiedy potrzebujesz pomocy

W Polsce z powodu użądleń i powikłań z nimi związanych umiera kilkadziesiąt osób rocznie. Co dziesiąta osoba jest uczulona na jad owadów żądlących. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem po użądleniu jest wstrząs anafilaktyczny. Objawia się trudnościami z oddychaniem, szybkim biciem serca, pokrzywką, zawrotami głowy, mdłościami i wymiotami oraz drgawkami. Puls niebezpiecznie przyspiesza, a tętno spada. Niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska, ponieważ stan ten jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

JOG

Tele tydzień 23/2011

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas