Co jeść, by wspomóc pracę chorej wątroby
Lubi lekkostrawne jedzenie i gotowane potrawy. Wszystko świeże i mało przetworzone. Nie służą jej tłuszcze zwierzęce i alkohol.
Żaden inny narząd w naszym ciele nie potrafi się tak szybko regenerować, jak wątroba. Aby jej w tym pomóc, potrzebna jest odpowiednia dieta.
Bądź dla niej dobra
Jedz mniej, a częściej - ok. 5-6 posiłków dziennie, co 3 godziny, najlepiej o podobnych porach każdego dnia. Powoli przeżuwaj każdy kęs.
Zamień smażone na gotowane. Wątroba źle znosi ciężkostrawne jedzenie. Dobrze jest jeść wszystko gotowane (i nie podgrzewane). Możesz też np. warzywa, owoce czy ryby zapiekać w folii lub dusić.
Usuń z jadłospisu produkty wzdymające (fasola, groch, soczewica) oraz ostre przyprawy (papryka chili, pieprz, ocet, curry, czosnek). Nie przesadzaj także z solą. Walory smakowe potraw podniosą, a nie obciążą wątroby, takie przyprawy, jak: bazylia, koper czy majeranek.
Nie unikaj węglowodanów. W przypadku chorej wątroby zalecane jest pieczywo jasne, bułki i chleb graham, drobne kasze (np. manna i kuskuks) i makarony, biały ryż, sucharki i biszkopty.
Natomiast pieczywo razowe, grube kasze (np. pęczak i gryczana), pieczywo francuskie oraz płatki owsiane jej nie służą.
Sięgaj po warzywa i owoce - najlepiej gotowane, przetarte lub drobno posiekane, obrane ze skórek. Jedz je kilka razy dziennie. Dla wątroby ważny jest zwłaszcza beta-karoten z żółto-pomarańczowych (np. marchewka) i ciemnozielonych warzyw (np. natka pietruszki). Unikaj kapusty.
Wybieraj zdrowe tłuszcze - oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy lniany. Zapomnij o słoninie, smalcu i twardych margarynach. Postaw na chudy nabiał.
Ogranicz słodycze, zwłaszcza przemysłowe wyroby cukiernicze. Cukier czerp z naturalnego miodu.
Sylimaryna z ostropestu
Substancja ta zwiększa zdolności regeneracyjne wątroby, wspomaga tworzenie się żółci, działa przeciwzapalnie i odtruwająco. Pamiętaj jednak, że najwięcej jej aktywnych składników znajdziesz w lekach, a nie suplementach.