Reklama

Reklama

Co jeść i kiedy, żeby chciało się żyć

Zdarza ci się po śniadaniu szybko opaść z sił? Nie wiesz, dlaczego. A może po prostu zjadłaś coś, co śmiało można nazwać energetycznym wampirem?

Śniadanie bez pieczywa

Uważasz, że śniadanie powinno składać się ze świeżych, chrupiących bułeczek? Jeżeli chcesz zachować energię na długie godziny, zapomnij o tym pomyśle. Pieczywo, szczególnie to z białej mąki, składa się z węglowodanów, które szybko powodują wzrost poziomu cukru we krwi i związany z tym wyrzut insuliny. Masz wtedy przypływ energii, ale... na krótko. Już po chwili wiesz, że nie do końca zaspokoiłaś swój apetyt, a w dodatku odczuwasz zmęczenie i senność. Więc jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez kanapki, wybieraj pieczywo razowe.

Usypiający stek

Co ogarnia cię po zjedzeniu pysznego steka prosto z grilla? Zapewne marzysz wtedy o relaksie,  a najlepiej poobiedniej drzemce. Dzieje się tak, ponieważ wraz z czerwonym mięsem zjadasz sporą porcję zawartego w nim tłuszczu. Aby go strawić, organizm musi zużyć mnóstwo energii, której zaczyna brakować dla Twojej aktywności.

Reklama

Sałata wieczorem

Zawiera substancję, której działanie uspokajające przyrównuje się do opium. Możesz być po niej senna. Lepiej więc miskę sałatki zjedz wieczorem.

Bez słodkich przekąsek

Zapomnij o ciasteczkach, mufinkach, batonikach, a także dosładzanych jogurtach i innych deserach mlecznych. Nie tylko dlatego, że warto dbać o utrzymanie prawidłowej wagi. Wszystkie wymienione produkty pełne są rafinowanych cukrów, których spożywanie blokuje wydzielanie oreksyny - neuropeptydu, produkowanego przez grupę komórek nerwowych. Jest on odpowiedzialny między innymi za pobudzenie kory mózgowej. Kiedy go brakuje, drastycznie spada koncentracja, dopadają Cię ataki senności  w ciągu dnia.

Czereśnie na noc

Sezon na te pyszne owoce właśnie się skończył, ale pamiętaj o tym na przyszłość. Prócz jodu, potasu i witamin z grupy B, zawierają sporą dawkę melatoniny - związku, który działa odprężająco, ułatwia zasypianie. Dlatego nie jedz czereśni przed południem. Ale już na podwieczorek - koniecznie!

Kawa z mlekiem

Jeżeli masz zwyczaj rozpoczynania dnia od filiżanki kawy  z mlekiem, lepiej to zmień. Kawa czarna faktycznie pobudza i daje energetycznego "kopa", ale z mlekiem czyli laktozą już tak nie działa.

Napoje energetyczne

Już godzinie po ich wypiciu pojawia się uczucie senności. Możesz także poczuć spadek koncentracji, wydłuży się czas reakcji na bodźce. W dodatku mogą grozić Ci liczne konsekwencje zdrowotne, z kołataniem serca na czele.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama