Co jeść i pić przy obrzękach
Gromadzenie wody w organizmie pojawia się czasem rano (opuchlizna oczu), czasem wieczorem (opuchnięte nogi). Obrzęki mogą mieć związek z cyklem miesiączkowym (progesteron odpowiada za gromadzenie wody, zwiększenie masy ciała i wahania nastroju). Obrzęki bywają sygnałem zwiastującym kłopoty zdrowotne, np. choroby nerek, serca, niedoczynność tarczycy, zakrzepicę.
Niekiedy fundujemy je sobie sami, pijąc za mało wody, wtedy organizm gromadzi wodę na zapas, by uniknąć odwodnienia. Obrzęki mogą się pojawić także u osób odchudzających się rygorystycznymi, niskokalorycznymi dietami, w których brakuje białka. Bywają też skutkiem diety bogatej w sól (fastfood) lub cukier (słodycze). Produkty zawierające dużo cukrów prostych podnoszą poziom insuliny i ograniczają zdolność do pozbywania się sodu. A gdy jest go za dużo, powoduje gromadzenie wody. Warto wzbogacić menu w produkty moczopędne, zapobiegające obrzękom, a nawet skutecznie je likwidujące. Są to owoce, warzywa, a także zioła i niektóre przyprawy.
Napoje
Nie ma lepszego sposobu na pozbycie się nadmiaru wody, jak... zwiększenie ilości wypijanych w ciągu dnia płynów, pod warunkiem, że nie ma ku temu przeciwskazań (np. choroby serca, nerek).
Kiedy pijesz za mało, organizm zaczyna magazynować wodę w tkankach. Brak płynów zaburza też sprawne funkcjonowanie nerek i sprawia, że nie mogą one pozbyć się nadmiaru toksyn i sodu z organizmu.
Zacznij więc pić więcej, pamiętając, by pić powoli, małymi łykami, a nie pól litra wody na raz. Może to być woda mineralna z sokiem z cytryny i natką pietruszki lub herbatki ziołowe. Najlepiej działają: herbatka z pokrzywy, mniszka lekarskiego i skrzypu, także z bzu, kopru włoskiego i brzozy, fiołka trójbarwnego i rozmarynu. To naturalne diuretyki, czyli rośliny o działaniu moczopędnym i odwadniającym.
Dwie szklanki naparu z suszonych lub świeżych ziół dziennie sprawią, że twoje nogi pozostaną lekkie przez cały czas. Osoby przewlekle chore, które systematycznie zażywają leki, powinny skonsultować to z lekarzem, bo napary ziołowe nie są obojętne dla organizmu, mogą osłabiać bądź nasilać działanie leków.
Napar z pokrzywy przygotujesz z czubatej łyżki świeżych lub suszonych liści. Zalej je szklanką wrzątku, zaparzaj 5-10 min pod przykryciem. Przecedź, nie dosładzaj, możesz dodać sok świeżo wyciśnięty z cytryny. Zaleca się wypijanie szklanki takiego naparu dziennie.
>>> Przepis na napar z imbiru zmniejszający opuchliznę znajdziesz na następnej stronie <<<
Owoce
Takie jak arbuzy, melony, truskawki, czereśnie, grejpfruty i żurawina działają moczopędnie, a także zawierają sporo potasu (który jest antagonistą sodu) i dzięki temu ułatwia usuwanie nadmiaru wody z organizmu.
Niedobór potasu może być jednym z powodów obrzęków. Soczyste owoce dostarczają organizmowi sporo wody (arbuz ma 92 proc. wody), co zapobiega odwodnieniu i usprawnia funkcjonowanie. Najlepsze są oczywiście świeże arbuzy czy czereśnie w sezonie. Poza sezonem dobre są też mrożone, np. truskawki. Warto z nich robić sałatki owocowe, desery lub koktajle owocowo-warzywne.
Zaleca się także soki owocowe, np. żurawinowy. Pijąc filiżankę niesłodzonego naturalnego soku żurawinowego połączoną z 2-3 szklankami wody, można "wypłukać" nadmiar płynu z tkanek i znacząco złagodzić obrzęki. Rozcieńczony sok pij 2-3 razy dziennie.
Korzeniowe
Warzywa korzeniowe i ich natka (np. selera, pietruszki), a także imbir - to znane i sprawdzone dary natury o właściwościach moczopędnych. Dają one sygnał nerkom, by wydaliły z organizmu zatrzymujący wodę sód, a co za tym idzie - zalegające w tkankach płyny.
Pietruszka zawiera ponadto cenne olejki eteryczne - apipol i mirycystynę, które powodują zwiększenie ilości wydalanego moczu. Zawierają je i korzenie, i natka. Najskuteczniej działają spożywane na surowo - po ugotowaniu tracą swoje właściwości. Dlatego do gorących potraw, np. do rosołu dodajemy natkę tuż przed podaniem.
Warto też przygotować zwykłą sałatkę z kaszy pęczak, pomidorów i natki pietruszki. Dobrze działa także prosty moczopędny koktajl - wystarczy zmiksować pęczek natki z litrem przegotowanej letniej wody, z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny oraz odrobiny miodu. Koktajl pij po szklance, 3-4 razy dziennie.
Seler naciowy ma silny, charakterystyczny smak, dlatego może być zamiennikiem soli w potrawach. Seler naciowy świetnie nadaje się do sałatek i koktajli moczopędnych, np. z dodatkiem jabłka i kiwi.
Z kolei korzeń imbiru pomaga likwidować obrzęki. Najlepsze właściwości ma świeży korzeń, możesz z niego zrobić napój. 3-4 cm korzenia obierz, przeciśnij przez wyciskarkę albo zetrzyj na tarce o drobnych oczkach i odciśnij przez gazę. Dodaj sok z połowy cytryny oraz szklankę wody. Pij po szklance napoju między posiłkami. Jeśli będziesz pić taki napój rano na czczo, zyska twoja sylwetka, gdyż taki napój działa odchudzająco.
Zobacz także: