Niepokojące wieści z Rzymu. Historyczne perełki zagrożone. Gwiazdy Hollywood grzmią: „niedopuszczalne”

Rzym w ostatnich dniach żyje sprawą zamykania historycznych kin. O sprawie poinformował znany włoski architekt, senator Renzo Piano. Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że w ich miejsce mogłyby powstawać sklepy, hotele i centra handlowe. Swój apel do władz kraju wystosowały również gwiazdy Hollywood. "To niedopuszczalne" – grzmią we wspólnym oświadczeniu.

Rzym znów znalazł się w centrum uwagi. Tym razem chodzi o historyczne kina
Rzym znów znalazł się w centrum uwagi. Tym razem chodzi o historyczne kina123RF/PICSEL

Rzym to bez wątpienia turystyczna mekka. Wieczne Miasto w 2025 roku spodziewa się ponad 30 milionów turystów. Powodem jest m.in. Rok Święty obchodzony przez Kościół katolicki. Jak już informowaliśmy, tylko w styczniu stolicę Włoch odwiedziło ponad milion turystów. W miesiącach poprzedzających miasto przypominało w niektórych miejscach place budowy - pod rusztowaniami znalazły się setki zabytków, co budziło spore niezadowolenie nie tylko wśród turystów. Część robót dobiegła już końca, ale niektóre z nich trwają jeszcze w miejscach pielgrzymkowych i przy najcenniejszych zabytkach. Mieszkańcy co prawda w tej kwestii mogą już trochę odetchnąć, ale pojawiła się kolejna sprawa.

Niepokojące wieści z Rzymu. Historyczne perełki zagrożone

Wieczne Miasto od kilku dni żyje sprawą kwestii zamykania lub przekształcania historycznych kin. O sprawie poinformował senator Renzo Piano, znany włoski architekt. Sprawa wywołała ogromne poruszenie, zarówno wśród mieszkańców, jak i postaci znanych ze świata filmu.

"Apeluję, by kina zostały zachowane w tkance miejskiej naszych miast, a zwłaszcza Rzymu (...). Przestrzenie te stanowią ostatnie płuca dające tlen naszym miastom, coraz bardziej nasyconym samochodami, centrami handlowymi i miejscami noclegowymi" - brzmi fragment oświadczenia architekta, które zostało opublikowane w La Reppublica. Senator podkreśla, że właściciele nieruchomości, w których znajdują się kina, będą preferować rozwiązanie umów z właścicielami i zamkną te miejsca na lata, aby poczekać na większy zysk po przebudowie.

Piano za przykład podał Paryż, gdzie średni czynsz za kino wynosi 5 tys. euro miesięcznie, co przez 15 lat daje około 900 tys. euro. Architekt zwraca uwagę, że wartość tego samego obiektu po przebudowie może osiągnąć wartość ponad 10 mln.

Martin Scorsese broni historycznych kin w Rzymie. Znany reżyser opublikował list skierowany do władz Włoch
Martin Scorsese broni historycznych kin w Rzymie. Znany reżyser opublikował list skierowany do władz WłochGiacomo Longo/Associated Press/East NewsEast News

Sprawą rzymskich kin zainteresowali się ludzie związani z branżą filmową. Włoski dziennik "Corriere della Sera" opublikował list skierowany do prezydenta Włoch Sergio Mattarelli i premier Giorgii Meloni, który wystosowali reżyserzy Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Jane Campion i Wes Anderson. Apel do władz kraju podpisali również aktorzy i aktorki, w tym Isabella Rossellini, Fanny Ardant, Willem Dafoe, James Franco, John Turturro, Debra Winger oraz reżyser Alfonso Cuaron. Wszyscy podpisani sprzeciwiają się zamykaniu historycznych kin i otwierania w ich miejsce sklepów, hoteli czy centrów handlowych.

Scorsese podkreśla, że Rzym to jedno z najważniejszych na świecie miast dla kultury i sztuki. W petycji czytamy, że zamiana kin na sklepy, hotele i galerie handlowe - co umożliwiają plany urbanistyczne - jest "niedopuszczalna".

"Próba przekształcenia przestrzeni przeznaczonych dla ewentualnego odrodzenia kulturalnego Wiecznego Miasta w hotele, centra handlowe i supermarkety jest całkowicie nie do przyjęcia. Taka transformacja oznaczałaby niepowetowaną stratę: głębokie świętokradztwo nie tylko dla bogatej historii miasta, ale także dla przekazania dziedzictwa kulturowego przyszłym pokoleniom" - brzmi fragment listu.

Totti w obronie kin. "Komu to przyszło do głowy?"

W sprawę zaangażował się również były kapitan drużyny AS Roma, Francesco Totti. Znany piłkarz postanowił podzielić się swoją refleksją w tym temacie:

"Gdy dorastałem w Porta Metronia, jako dziecko marzyłem nie tylko o piłce nożnej, ale również o pójściu do kina. W okolicy było ich mnóstwo - w San Giovanni Royal, Paris, Maestoso. Bardzo je kochaliśmy. Nie rozumiem, dlaczego komukolwiek przyszło do głowy przekształcenie historycznych rzymskich kin w centra handlowe i supermarkety".

Rzym to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych
Rzym to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych 123RF/PICSEL

Nadmierna turystyka, protesty mieszkańców

Hotele, centra handlowe i sklepy zamiast historycznych kin? Wcześniej podobne poruszenie - zwłaszcza wśród mieszkańców - wywołał problem ze zbyt dużą liczbą obiektów typu B&B (bed and breakfast) przeznaczonych dla odwiedzających.

Pod koniec października 2024 na Campo de’Fiori mieszkańcy protestowali przeciwko nadmiernej turystyce i jej konsekwencjom dla życia codziennego. Wzmożona dyskusja na ten temat miała miejsce tuż przed startem Roku Świętego i spodziewanej liczby turystów. Władze Rzymu już od jakiegoś czasu deklarują, że starają się ograniczyć problemy związane z nadmierną liczbą turystów.

Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri podczas spotkania dotyczącego przygotowań do Roku Świętego podkreślał, że "nie należy dopuścić do tego, by całe rejony w centrum wyludniły się i zostały przekształcone w mieszkania dla turystów". Burmistrz podkreślił, że mieszkańcy tej części miasta są najważniejsi. Dodał jednak, że władze nie chcą "wyeliminować" usług B&B, ale go uregulować.

***

Źródło:

  1. PAP,
  2. www.ansa.it/lazio/notizie/2025/02/20/renzo-piano-appello-per-le-sale-il-cinema-crea-comunita_39a53798-52c3-4c48-b6fe-ced4e7b9db8f.html,
  3. www.romatoday.it/eventi/cultura/francesco-totti-sale-chiuse-cinema-roma.html
Dokąd trafiają pieniądze z najsłynniejszej fontanny?© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?