Co mówi o tobie kolor oczu? Może wskazywać pewne cechy osobowości

Masz niebieskie oczy? Należysz w takim razie do dość wąskiego grona, które stanowi mniej niż 10 proc. światowej populacji. Zielone? Jeszcze ciekawiej, bo zielonoocy to jedynie 2 proc. To, że kolor naszych oczu zapisany jest w genach, wiemy z lekcji biologii. Ale czy może on powiedzieć cokolwiek o naszej osobowości?

123RF/PICSEL
Według naukowców kolor oczu może być powiązany ze skłonnościami do pewnych zachowań
Według naukowców kolor oczu może być powiązany ze skłonnościami do pewnych zachowań123RF/PICSEL

Mówi się, że "oczy są zwierciadłem duszy" i choć jest to bardziej wyświechtany banał, aniżeli prawda o świecie, to mniej więcej takim przesłaniem kierowali się naukowcy, próbujący odnaleźć powiązania pomiędzy kolorem ludzkich tęczówek, a cechami charakteru i skłonnościami do pewnych zachowań zapisanymi w kodzie DNA.

Grupa naukowców ze szwedzkiego Uniwersytetu w Orebro przeprowadziła badania, dzięki którym doszli do wniosku, że kolor oczu może świadczyć o tym, czy dana osoba jest porywcza lub spokojna z natury. 428 osób zostało poproszonych o wypełnienie ankiet na temat swojego charakteru. Następnie porównano ich odpowiedzi z kolorem ich oczu, aby sprawdzić, czy badania z podobnymi barwami tęczówek mają także podobne cechy osobowości.

Naukowcy wykorzystali wiedzę o tym, że gen PAX6 odpowiada w naszym ciele za formowanie się oczu we wczesnych stadiach rozwoju zarodkowego, ale także za tworzenie się płata czołowego. Mutacja tego genu jest więc odpowiedzialna zarówno za wady wzroku, jak i za problemy z uczeniem się, komunikacją, umiejętnością życia w społeczeństwie czy kontrolą gniewu.

Inne podobne badania wykonał zespół w Uniwersytetu w Edynburgu, kierowany przez doktora Anthony’ego Fallone. Jego zdaniem "oko jest tak mocno związane neurologicznie z mózgiem, że w zasadzie można powiedzieć, iż jest jego częścią, jedyną, którą widać z zewnątrz. Wszystko wskazuje na to, że ma w sobie odpowiedzi na wiele pytań związanych z funkcjonowaniem mózgu".

Osoby z brązowymi oczami stanowią nawet 90 proc. ludzkości
Osoby z brązowymi oczami stanowią nawet 90 proc. ludzkości123RF/PICSEL

Fallone i jego koledzy badali, czy ludzie z jasnymi oczami mają gorsze zdolności uczenia się niż osoby o ciemnej barwie tęczówek. Powiązania takiego co prawda nie znaleziono, ale stwierdzono za to, że nie można podzielić ludzi jedynie na dwie kategorie: jasnookich i ciemnookich (choć udowodniono, że osoby z jasnymi tęczówkami częściej mają problemy ze snem). Na kolor ludzkich oczu ma bowiem wpływ aż kilkanaście genów, które także kształtują naszą osobowość.

Wracając do badań przeprowadzonych w Orebro, zespół uczonych zdołał opracować zestaw cech charakteru, które występowały u znaczącej liczby respondentów o określonym kolorze oczu. Należy zaznaczyć, że fakt posiadania takiego czy innego koloru tęczówek nie oznacza od razu wykazywania konkretnego zestawu cech. To jedynie większa szanse na to, iż ludzki mózg będzie działał w pewien określony sposób.

Największą część ziemskiej populacji stanowią ludzie z brązowymi oczami przez dużą ilość melaniny. Szacuje się, że jest ich ponad 80 proc. Takie osoby, według szwedzkich naukowców mają większe szanse na bycie asertywnymi i pewnymi siebie. Lepiej radzą sobie w rozwiązywaniu konfliktów i częściej słuchają innych, zanim przedstawią swój punkt widzenia. Brązowe oczy to także wskaźnik, iż ich posiadacz może... wypić mniej alkoholu niż ktoś o oczach jasnych. Konkretniej potrzebuje mniej etanolu po to, by się upić.

Szkodliwe mity na temat zawału sercaInteria.tv

Niektórzy mają tak dużo melaniny, że ich oczy przybierają barwę czarną. Tacy ludzie mają tendencję do bycia impulsywnymi, pełnymi pasji, często szukają mocnych wrażeń. Z drugiej strony postrzegane są jako pretensjonalne i atencyjne.

Według popularnej hipotezy niebieskoocy pochodzą od jednego przodka
Według popularnej hipotezy niebieskoocy pochodzą od jednego przodka123RF/PICSEL

Osoby o niebieskich oczach stanowią od 8 do 10 proc. światowej populacji, najprawdopodobniej wszyscy pochodzą od jednego przodka. Mają tendencją do spokojnego usposobienia, radzenia sobie z emocjami nawet w trudnych warunkach i wysokiej odporności psychicznej. Zresztą nie tylko psychicznej, bo analogicznie do ludzi z ciemnymi tęczówkami, niebieskoocy są w stanie wypić więcej etanolu niż brązowoocy. Wskazuje to niestety na większe ryzyko popadnięcia w problemy związane z alkoholem.

Około pięciu, sześciu proc. ludzi na świecie ma oczy piwne. Co ciekawe, piwne tęczówki nigdy nie mają identycznych kolorów, przez co jedno oko różni się od drugiego. Człowiek o takich oczach może wykazywać zachowania odważne, ale także ryzykowne czy lekkomyślne. Piwnoocy mają również tendencję do bycia samolubami.

Oczy zielone występują tylko u dwóch proc. ludzkości, ponieważ wymagają pewnej określonej ilości melaniny - mniej niż w przypadku barwy brązowej, ale więcej niż przy oczach niebieskich. Ludzie z zielonymi oczami często wykazują się dużą kreatywnością i inteligencją. Nie są też specjalnie towarzyscy.

Jeszcze rzadziej spotkać można osoby z oczami szarymi, ci stanowią około jeden proc. całej populacji. Naukowcy nie zdołali powiązać żadnych wyraźnych cech charakteru z tą barwą oczu, poza skłonnością do izolowania się od ludzi, bycia cichym, ale także inteligentnym i przebiegłym.

AKPA/INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas