Co o twoim organizmie mówią dłonie?
Nasze ciało samo wysyła nam sygnały, kiedy coś dzieje się nie tak. Wystarczy wiedzieć, jak je odczytać, by sobie pomóc.
Raz na miesiąc uważnie przyjrzyj się swoim dłoniom. Czasem objawy, które z pozoru wydają się błahe, np. zaczerwienienie wnętrza dłoni czy sinienie opuszków palców, mogą okazać się sygnałem poważnej choroby.
Spuchnięte palce
Sygnalizują chorobę reumatyczną lub zwyrodnieniową. Objaw ten może też być skutkiem przyjmowania niektórych leków, np. kortykosteroidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. przeciwbólowych z ibuprofenem, kwasem acetylosalicylowym, diklofenakiem), czy na nadciśnienie. Spuchnięte dłonie zaś mogą oznaczać, że jesz za dużo soli.
Nasza rada. Jeśli przyczyną są zmiany reumatyczne lub zwyrodnieniowe, pomóc może moczenie dłoni w ciepłym naparze rozmarynu - 3 łyżki zioła zalej 1/2 litra wrzątku, parz pod przykryciem 15 minut. Gdy napar będzie ciepły, ale nie gorący, zanurz w nim dłonie na 10 minut. Podczas kąpieli wykonuj proste ćwiczenie - zginaj i prostuj palce lub potrząsaj dłońmi. Gdy dłonie puchną po lekach, powiedz o tym lekarzowi, nie odstawiaj sama leku. Ogranicz solenie.
Czerwone od wewnątrz
To może być objaw niedomagania wątroby. Może świadczyć o marskości wątroby (występuje u 75 proc. osób z tą chorobą), ale też przewlekłym zapaleniu wątroby (WZW B lub WZW C).
Nasza rada. Zrób próby wątrobowe (badanie enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny), oznaczenie przeciwciał wirusowego zapalenia wątroby - HbsAg i anty-HCV, a także OB, morfologię. Jeśli w badaniach nie ma odchyleń, nie musisz się martwić. Jednak gdy wyniki są nieprawidłowe, skonsultuj się z lekarzem. Pomóż swojej wątrobie, dodając do potraw mielone nasiona ostropestu. Wystarczą 2 łyżeczki dziennie.
Plamy wątrobowe. Co oznaczają
Nie mają nic wspólnego z wątrobą ani ze starzeniem się skóry. To po prostu obszary, w których gromadzi się nadmiar pigmentu, zwykle na skutek długotrwałego opalania. Warto pamiętać, że skóra jest bardziej podatna na tworzenie tych plam, kiedy zażywamy niektóre leki (moczopędne, tetracykliny, na cukrzycę lub wysokie ciśnienie). Plamy wątrobowe trochę większe niż piegi nie są groźne. Jeśli jednak w tym miejscu czujesz mrowienie, pieczenie, swędzenie albo jeśli plama zmienia kolor lub zaczyna krwawić, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Ważne! Niektóre rodzaje nowotworów skóry, np. czerniak, mogą w początkowym stadium wyglądać jak plamy wątrobowe.
Pękająca skórka na opuszkach palców
W okresie jesienno-zimowym sygnalizuje osłabianie odporności. Może to być też jeden z objawów cukrzycy albo niedoczynność tarczycy.
Nasza rada. Jeśli w ciągu ostatniego roku nie badałaś poziomu glukozy we krwi i TSH, zrób to niezwłocznie. Aby nie wdało się zakażenie, pęknięcia zabezpiecz opatrunkiem w sprayu lub płynie, który tworzy ochronną powłoczkę w miejscu ranek i przyspiesza odbudowę naskórka (kupisz w aptece, od ok. 12 zł). Do dłoni używaj tłustego kremu albo białej wazeliny. Wcieraj ją nawet kilka razy dziennie.
Blade, zimne lub sine opuszki palców
To tzw. objaw Raynauda. Powodem sinienia lub marznięcia palców jest nagłe zwężenie drobnych naczyń krwionośnych wskutek zmniejszonego przepływu krwi przez tętnice palców.
Nasza rada. Jeśli miewasz napadowe bledniecie i sinienie palców, zgłoś się do lekarza. Wykona on tzw. próby prowokacyjne, które potwierdzą lub wykluczą objaw Raynauda. Jeśli potwierdzą tę chorobę, lekarz, zaleci odpowiednie leki. Blade lub sine opuszki palców mogą też oznaczać miażdżycę, reumatoidalne zapalenie stawów, lub zespół cieśni nadgarstka. Lekarz powinien ustalić przyczynę.
Ważne
Palce o pałeczkowatym kształcie. Jeśli końcowa część palców jest pogrubiona, a paznokcie stają się okrągłe i uwypuklone - przypominają wypukłe szkiełko od zegarka, może to oznaczać POChP, czyli obturacyjną chorobę płuc, nadciśnienie płucne, choroby zapalne jelit lub niedomagania wątroby. Jeśli oprócz zmiany kształtu palców masz też inne dolegliwości, np. kaszel, bóle brzucha lub duszności, koniecznie idź do lekarza.
Zobacz także: