Co robić, by na co dzień uzupełniać niedobory magnezu
Ten pierwiastek jest ważny dla starszych i młodszych. Gdy jest go za mało w organizmie, stajemy się nerwowi, nie możemy się skoncentrować i gorzej przyswajamy wiedzę. Magnez jest szczególnie cenny dla dzieci, bo jego deficyt odbija się na ich rozwoju. Gdy jego braki są już znaczne, pojawiają się skurcze i drżenia mięśni, a u starszych osób wzrasta ryzyko zawału serca.
Wprowadź go do diety
Najbogatsze w magnez są: pestki dyni, gorzkie kakao, migdały, kasza gryczana, płatki owsiane, brązowy ryż, orzechy laskowe, orzechy pistacjowe i włoskie. Wśród warzyw prym wiodą: szczaw, szpinak, botwina, koperek, rukola i natka pietruszki. Natomiast z owoców najlepszym źródłem magnezu są banany i awokado.
Magnez lepiej się wchłania w towarzystwie białka
Mięsa, nabiału, ryb, laktozy (cukru mlecznego) oraz witaminy B6 (orzechów, jaj i produktów pochodzących z pełnego przemiału).
W magnez możesz też wzbogacić zwykłą kranówkę
Wystarczy filtr wzbogacający wodę w magnez, który umieszcza się w specjalnym dzbanku. Filtr działa przez około 30 dni. Usuwa z wody kranowej chlor i metale ciężkie, a zasila ją w magnez. Trzeba go tylko regularnie wymieniać. Gotowanie kranówki wytrąca z niej minerały, np. wapń i magnez, dlatego nie zaleca się jej jako głównego źródła płynów w diecie.
Daj dziecku butelkę z wodą do szkoły
Pamiętaj, jeśli nie chcesz przepłacać za wodę, zaopatrz się w butelkę wielokrotnego użytku z wymiennym co miesiąc filtrem węglowym. Dzięki niemu usuniesz zapach chloru z kranówki, ale nie pozbawisz jej cennych minerałów, w tym magnezu. Butelka jest dostępna w różnych pojemnościach, więc możesz ją dostosować do możliwości swojego dziecka. Tak przygotowane może ruszać do szkoły i przez cały dzień popijać wodę.
Zobacz także: