Co robić, gdy marzną ci dłonie i stopy?

Gdy objaw ten utrzymuje się dłużej, może to oznaczać zmiany miażdżycowe, kłopoty z tarczycą lub niskie ciśnienie. Na co zwrócić uwagę?

Ten objaw może świadczyć o ciężkiej chorobie
Ten objaw może świadczyć o ciężkiej chorobie123RF/PICSEL

Jesienią i zimą to całkiem naturalna reakcja. Jednak czasem wcale nie jest zimno, a tobie nadal marzną stopy i dłonie. Przyczyna może być banalna, np. dużo siedzisz, przebywasz w jednej pozycji albo nosisz skarpetki z ciasnym ściągaczem czy ciasno zapięty pasek od zegarka, bransoletkę. Ale powód może być też poważniejszy.

Miażdżyca nóg

Uważaj na nią, gdy masz w badaniach wysoki poziom cholesterolu we krwi. Jednym z pierwszych objawów niedokrwienia nóg jest większa wrażliwość na chłód. Noga dotknięta miażdżycą marznie, jest chłodniejsza w dotyku od zdrowej, a także czujesz w niej mrowienie, drętwienie.

Nasza rada. Codziennie idź na minimum godzinny spacer. Chodzenie to najlepszy sposób na miażdżycę w początkowym stadium. Rozwija drobne naczynia, które zastępują funkcję chorych tętnic. Ponadto warto jeździć na rowerze, także stacjonarnym, pływać i gimnastykować nogi, bo ta aktywność usprawnia zaburzone krążenie. Staraj się obniżyć cholesterol za pomocą zdrowej diety. 

Dokładnie obserwuj swoje ciało i konsultuj z lekarzem niepokojące objawy
Dokładnie obserwuj swoje ciało i konsultuj z lekarzem niepokojące objawy123RF/PICSEL

Niedoczynność tarczycy

Schorzenie to początkowo może objawiać się marznącymi stopami lub częściej dłońmi oraz ogólnym uczuciem zimna. Dopiero z czasem występują inne objawy niedoczynności, jak np. nadmierna senność, problemy z koncentracją, przybieranie na wadze itp.

Nasza rada. Konieczne jest badanie TSH i poziomu hormonów tarczycy FT3 i FT4. Jeśli wyniki potwierdzą niedoczynność, konieczne jest przyjmowanie leków. Leczenie może wspomóc też picie odwaru z korzenia lukrecji:

Ważne. Pij napój imbirowy.Trzy centymetry świeżego korzenia zetrzyj na tarce i zalej szklanką gorącej wody. Dodaj do smaku sok z cytryny i łyżeczkę miodu.

Stosuj pieprz cayenne. Wystarczy szczypta dziennie - dodawaj go do potraw. Spróbuj też wsypać go do skarpet, aby rozgrzać stopy, ale tylko wtedy, gdy nie masz ran i skaleczeń.

Zobacz także:

Basia Kurdej-Szatan o walce z hejtemStyl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas