Co robić, gdy marzną ci dłonie i stopy?
Gdy objaw ten utrzymuje się dłużej, może to oznaczać zmiany miażdżycowe, kłopoty z tarczycą lub niskie ciśnienie. Na co zwrócić uwagę?
Jesienią i zimą to całkiem naturalna reakcja. Jednak czasem wcale nie jest zimno, a tobie nadal marzną stopy i dłonie. Przyczyna może być banalna, np. dużo siedzisz, przebywasz w jednej pozycji albo nosisz skarpetki z ciasnym ściągaczem czy ciasno zapięty pasek od zegarka, bransoletkę. Ale powód może być też poważniejszy.
Miażdżyca nóg
Uważaj na nią, gdy masz w badaniach wysoki poziom cholesterolu we krwi. Jednym z pierwszych objawów niedokrwienia nóg jest większa wrażliwość na chłód. Noga dotknięta miażdżycą marznie, jest chłodniejsza w dotyku od zdrowej, a także czujesz w niej mrowienie, drętwienie.
Nasza rada. Codziennie idź na minimum godzinny spacer. Chodzenie to najlepszy sposób na miażdżycę w początkowym stadium. Rozwija drobne naczynia, które zastępują funkcję chorych tętnic. Ponadto warto jeździć na rowerze, także stacjonarnym, pływać i gimnastykować nogi, bo ta aktywność usprawnia zaburzone krążenie. Staraj się obniżyć cholesterol za pomocą zdrowej diety.
Niedoczynność tarczycy
Schorzenie to początkowo może objawiać się marznącymi stopami lub częściej dłońmi oraz ogólnym uczuciem zimna. Dopiero z czasem występują inne objawy niedoczynności, jak np. nadmierna senność, problemy z koncentracją, przybieranie na wadze itp.
Nasza rada. Konieczne jest badanie TSH i poziomu hormonów tarczycy FT3 i FT4. Jeśli wyniki potwierdzą niedoczynność, konieczne jest przyjmowanie leków. Leczenie może wspomóc też picie odwaru z korzenia lukrecji:
Ważne. Pij napój imbirowy.Trzy centymetry świeżego korzenia zetrzyj na tarce i zalej szklanką gorącej wody. Dodaj do smaku sok z cytryny i łyżeczkę miodu.
Stosuj pieprz cayenne. Wystarczy szczypta dziennie - dodawaj go do potraw. Spróbuj też wsypać go do skarpet, aby rozgrzać stopy, ale tylko wtedy, gdy nie masz ran i skaleczeń.
Zobacz także: