Co to jest grypa żołądkowa?
To tak naprawdę zakażenie przewodu pokarmowego spowodowane wirusem. Choć jest określana mianem „grypy”, absolutnie nie jest z nią związana.
Nazwa powstała ze względu na podobieństwo objawów: biegunki, wymioty, osłabienie i gorączka. Poza tym pojawia się także na jesieni i zimą (od listopada do kwietnia) oraz często atakuje wiele osób na raz.
Jak przy zatruciu
A więc grypę żołądkową lub jelitową, bo taka też funkcjonuje jej nazwa, najczęściej wywołują rotawirusy. Od zakażenia do wystąpienia objawów mija zazwyczaj od 1 do 3 dni. Sama choroba trwa zazwyczaj do 4 dni, choć w cięższych przypadkach może męczyć nawet i 10 dni. Objawy przypominają zatrucie pokarmowe: ostra biegunka i (lub) wymioty, bóle brzucha, zmęczenie, apatia i brak apetytu. Pierwszym symptomem jest zazwyczaj gorączka, która może sugerować inne zakażenie.
Broń się!
Rotawirusy są bardzo zaraźliwe. Choroba rozprzestrzenia się droga kropelkową, a więc szczególnie niebezpieczny jest kontakt z chorym oraz z przedmiotami, z którymi miał styczność. Dlatego tak ważne jest częste mycie rąk, dokładna dezynfekcja toalet, używanie osobnych ręczników i pościeli (jeśli w domu ktoś zachorował). Idealnym środowiskiem dla wirusów jest też niewietrzony i nieposprzątany dom.
W łóżku, z wodą
Niestety, nie ma skutecznego lekarstwa pomagającego przy grypie żołądkowej. Najlepszym sposobem jest uzupełnianie płynów, spożywanie dużych ilości nabiałów lub picie mleczka zobojętniającego, które pomaga na wymioty. Można podać środki przeciwgorączkowe. Niektóre osoby odczuwają poprawę po piciu coli. Chorobę najlepiej przeczekać w łóżku, z dala od zdrowych (z uwagi na łatwość w rozprzestrzenianiu się wirusa).
Jak koło
Rotawirusy mają kształt koła (ich nazwa to zlepek słów rota, czyli z łaciny koło i wirus).
Podstępny wirus
Grypa u małych dzieci, osób po 65. roku życia i z osłabioną odpornością wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej (czasem potrzebna jest hospitalizacja).
Do najgroźniejszych powikłań należą: odwodnienie, drgawki, zapalenie płuc czy oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, zatok i ucha oraz nasilenie wszystkich innych dotychczasowych chorób.
Chroń się
W Polsce rocznie choruje około 200 tys. dzieci. Przed wirusem chronią szczepienia.
Więcej porad: