Coś na drogę
Wyzwanie? Szesnaście godzin jazdy samochodem, z dzieckiem, które nie lubi kanapek. Co w takiej sytuacji robią Agnieszka i Pascal? Zabierają w podróż domowe sałatki, koktajle i ciasto, żeby uniknąć jedzenia w przydrożnych barach, co może skończyć się niestrawnością. A ty jak szykujesz się do drogi?
Zabierasz w podróż tylko kanapki.
W porządku, o ile jazda nie będzie dłuższa niż 4-5 godzin. W innym przypadku warto zjeść coś ciepłego, by zapobiec znużeniu i kłopotom trawiennym (wielogodzinne siedzenie wzmaga zaparcia).
A co się dzieje, gdy jemy zimne? Organizm zużywa więcej energii na trawienie. Skutkiem jest nie tylko zmęczenie. Znów szybko poczujesz głód! I jak tu się skupić na jeździe?
Z tego samego powodu lepiej unikać białego pieczywa, ryżu, frytek. Mają wysoki indeks glikemiczny - poziom glukozy po ich spożyciu gwałtownie spada, a ty odczuwasz senność. Nasza rada? Dzień wcześniej ugotuj gęstą zupę, np. krem z pomidorów, i razowy makaron (to źródło węglowodanów złożonych, które dodadzą ci sił na kilka godzin). Zabierz w jednym termosie zupę (nie nalewaj do pełna), w drugim wrzątek, kluski włóż do pojemnika. Głodna? Połącz składniki.
Inny sposób? Gorąca kasza kuskus z łyżką masła i szczyptą soli. Zabierz w miseczce z przykrywką suchą kaszę z dodatkami (i włóż do torby termicznej, by masło nie zjełczało). Na postoju zalej gorącą wodą z termosu, odstaw na pięć minut, by kuskus napęczniał. Gotowe.
Pijesz kawę za kawą, żeby nie zasnąć.
Błąd. W podróży lepiej unikać nadmiaru kofeiny, bo zbyt duża dawka... obniża koncentrację. Maksimum to sześć małych filiżanek kawy na dobę. Ale już po wypiciu trzech jest ryzyko, że pojawi się nerwowość, ból i zawroty głowy, a nawet kołatanie serca.
Jeśli lubisz kawę, pij, ale niewielkie ilości (espresso co 4 godziny). Oprócz tego zrób w domu i zabierz w podróż napój owocowy z natką pietruszki i pobudzającym żeń-szeniem (sok gruszkowy lub jabłkowy zmiksuj z pęczkiem natki, łyżką miodu, sokiem z cytryny i łyżką ekstraktu z żeń-szenia, kupisz go w sklepach ze zdrową żywnością).
Nic nie szykujesz, zjesz w przydrożnym barze.
Kupisz coś na stacji w fast foodzie. Uwaga, to nie pomoże ani sylwetce, ani samopoczuciu! Szybkie dania wywołają senność (bo zawierają wspomniane już cukry proste). I narażą cię na obrzęki ze względu na nadmiar sodu.
Schabowe, golonki i dewolaje? Niepotrzebnie obciążą układ trawienny, bo zawierają ciężkostrawne tłuszcze nasycone. To może sałatka? Nie masz pewności co do świeżości składników. Radzimy: lepiej zrób to sama!
Zamiast batonika
Słodkie kulki z daktylami
Potrzebne będą: szklanka kaszy jaglanej, garść namoczonych, obranych migdałów, garść namoczonych daktyli, 2 łyżki kakao, łyżeczka oleju kokosowego, szczypta soli, do obtoczenia to, co lubisz: wiórki kokosowe, sezam, mak, ziarna słonecznika.
Daktyle i migdały zmiksuj na gładką masę, dodaj kakao, kaszę jaglaną, łyżkę oleju kokosowego, sól, zmiksuj dokładnie. Z masy uformuj kulki, obtocz je w ulubionej posypce. Przechowuj w lodówce, przed podróżą przełóż do pojemnika lub torby termoizolacyjnej.
Sycący owocowy koktajl
Potrzebne będą: litr mleka roślinnego (ryżowego, owsianego, migdałowego), banan, 10 truskawek lub malin, łyżka miodu, łyżka siemienia lnianego (jest źródłem błonnika, który pęcznieje w żołądku, więc syci i zmniejsza apetyt).
Zmiksuj składniki. Przechowuj koktajl w lodówce. Tuż przed wyjazdem wlej do termosu. Uwaga! Lepiej nie pić koktajli, soków owocowych, jogurtów, kefirów tuż po posiłkiem, tylko odczekać 2-3 godziny, by uniknąć nadmiernej fermentacji i związanych z nią wzdęć.
Zamiast obiadu
Gdy podróżujesz kilkanaście godzin, musisz zjeść coś "konkretnego". Warzywne dania nasycą, ale nie obciążą żołądka. I zostanie jeszcze miejsce na deser!
Sałatka z soczewicy
Składniki: 250 g czarnej soczewicy, mango, jabłko, ogórek, cebula dymka, po pół pęczka natki i kolendry, kawałek świeżego imbiru, łyżka soku z cytryny, garść namoczonych i odsączonych z wody rodzynek lub żurawiny.
Jak przyrządzić: Soczewicę wsyp do garnka, zalej wodą, dodaj szczyptę soli. Gotuj pod przykryciem 20 minut. Ostudź na sitku. Pokrój mango w kostkę, dodaj sok z cytryny, posiekaj drobno pół cebulki, pół pęczka natki, pół pęczka kolendry, zetrzyj na tarce obrany imbir, dodaj prażone orzechy nerkowca lub pistacje. Pokrój w kostkę ogórek i jabłko. Wymieszaj wszystkie składniki z soczewicą. Zalej winegretem (6 łyżek oleju rzepakowego, 3 łyżki octu jabłkowego, balsamico lub soku z cytryny, 2 łyżki musztardy miodowej). Przełóż sałatkę do miski, szczelnie owiń folią spożywczą.
Sałatka w chlebie
Składniki: Duży okrągły chleb, 3 papryki (żółta, czerwona, zielona), oliwa, ząbek czosnku, duża kulka mozzarelli pokrojona w kostkę, 2 łyżki oliwek, 2 cukinie pokrojone w krążki, sok z 1 cytryny, 2 posiekane czerwone cebule, 2 pomidory malinowe pokrojone w grubą kostkę, 3 łyżki posiekanej natki pietruszki i świeżej bazylii, tarty parmezan, sól, pieprz.
Jak przyrządzić: Posmaruj papryki i cukinię oliwą, posól, popieprz, upiecz do miękkości (skórka papryki musi ściemnieć). Odetnij wierzch chleba, wydrąż, z miękkiej części zrób grzanki: pokrój w kostkę, posól, podsmaż na oliwie z czosnkiem. Paprykę obraną, pokrojoną w paski, cukinię, grzanki i pozostałe składniki wymieszaj w misce. Włóż do chleba, przykryj "wieczkiem", owiń ściereczką i folią spożywczą. Zabierz sos winegret, polej nim sałatkę przed zjedzeniem.
Tarta serowa
Składniki: Opakowanie ciasta francuskiego, 250 g świeżego szpinaku podsmażonego na oliwie z solą i zmiażdżonym ząbkiem czosnku, 8 posiekanych suszonych pomidorów, 2 łyżki posiekanej, podsmażonej na złoto cebuli, 150 g pokruszonej fety, 150 g sera koziego, garść posiekanego szczypiorku, natki lub bazylii, 2 łyżki posiekanych oliwek, 1 jajko, pół szklanki śmietanki 36-proc., rozmaryn.
Jak przyrządzić: Wyłóż dno foremki ciastem, by wystawało na 2 cm powyżej dna, włóż na 15 minut do piekarnika (180°C). Następnie połóż na nie szpinak, pokruszone sery, cebulkę, pomidory suszone. Jajko wymieszaj ze śmietanką, dodaj sól, pieprz, świeże zioła, polej tartę, posyp rozmarynem. Piecz ok. 25 minut.
Szarlotka razowa
Składniki: 400 g mąki pszennej razowej, szczypta soli, 200 g masła, pół szklanki ksylitolu (naturalnego cukru z brzozy), 3 jajka, 1-1,5 kg jabłek, cynamon.
Jak przyrządzić: Jabłka obierz, utrzyj i podsmaż z łyżką ksylitolu, łyżeczką cynamonu. Z reszty składników zagnieć ciasto, podziel na pół. Część włóż do zamrażalnika, część rozwałkuj, przełóż na blachę i piecz 15 minut w 180°C. Po tym czasie nałóż na wierzch mus jabłkowy, całość posyp kruszonką (wyjmij ciasto z zamrażalnika i utrzyj na tarce z grubymi oczkami). Piecz ok. 40 minut.
Tekst: Grażyna Morek
Przepisy: Agnieszka Mielczarek, Pascal Brodnicki
Twój Styl 7/2015