Coś na lepsze samopoczucie

Jesień często wiąże się ze spadkiem nastroju, energii i chandrą. Z pomocą przyjdą nam zioła, dieta i akupresura, a także suplementy diety. Przyjmuj codziennie witaminę D, popijaj napary ziołowe z dziurawca, kozłka, szałwii i werbeny.

By ziołowe napary przyniosły skutek, pij je regularnie przez tydzień-dwa.
By ziołowe napary przyniosły skutek, pij je regularnie przez tydzień-dwa.123RF/PICSEL

Do potraw dodawaj szafran - to znakomity naturalny antydepresant. Gdy masz skłonność do melancholii i często widzisz świat w szarych barwach, kilka razy dziennie masuj punkt u podstawy czaszki. Akupresurę stosuj codziennie co najmniej przez 2 tygodnie.

Napar z ziół

Kozłek lekarski (popularna waleriana), dziurawiec (lepiej stosować go po sezonie letnim, gdy już się nie opalasz, ponieważ dziurawiec ma działanie tofouczulające), zielona herbata, werbena, szałwia - wszystkie te zioła mają działanie uspokajające i wyciszające.

Kozłek pomoże, gdy czujesz niepokój lub lęk ponieważ wspiera układ nerwowy. Łagodzi  rozchwianie emocjonalne  i pomaga lepiej funkcjonować jesienną przy zmiennej aurze. Werbena polecana jest przy huśtawce nastrojów i w menopauzie. Łyżeczkę dowolnego ziela zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw do zaparzenia. Pij napar 2 razy dziennie.

Akupresura

Usiądź wygodnie, odchyl głowę lekko do tyłu, rozluźnij mięśnie karku. Znajdź miejsce na szyi na linii włosów. U podstawy czaszki jest wgłębienie. Delikatnie je uciskaj dwoma palcami.

Masuj je powoli 5 s, zrób przerwę i znów masuj 5 s. Powtarzaj przez minutę. Masaż rozluźnia napięte mięśnie karku, głowy, reguluje pracę układu nerwowego. 

Szafran

Już starożytni zalecali i stosowali szafran, by łagodzić wahania nastroju, smutek i melancholię. Co ciekawe, współczesne badania naukowe potwierdzają antydepresyjne działanie szafranu, który wpływa na stężenie serotoniny i dopaminy.

Dwie-trzy nitki szafranu dodaj do 1/2 szklanki ciepłego mleka lub przegotowanej ciepłej wody, np. z miodem i wypij. D DIETA Codziennie przyjmuj wit. D, jedz tłuste ryby, np. makrelę, łososia (są bogate w NNKT), jedz kasze - dadzą witaminy z grupy B.

Zobacz również:

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas