Reklama

Reklama

Cukier ciągle sieje spustoszenie

Naukowcy i znawcy tematu mówią zgodnie, że cukier jest jedynym legalnym narkotykiem. Jak to się dzieje, że mając tak dużą wiedzę, trujemy się każdego dnia, sięgając po słodycze.

W zasadzie nie musimy po nie sięgać intencjonalnie, by dostarczyć organizmowi sporej dawki cukru. Panoszy się wszędzie. Dodawany jest do wszystkich wyskokoprzetworzonych produktów, by smakowały jak najlepiej. I smakują.

W 2007 roku Serge Ahmed przeprowadził słynne badanie na szczurach, które pokazało, że gryzonie sięgają chętniej po biały proszek, którym jest cukier, niż po kokainę.

Eksperyment udowodnił, że zwierzęta nie kontrolowały spożycia pokarmu, a gdy przestano go podawać, ich reakcje były podobne do zachowań, które obserwuje się po odstawieniu narkotyków.

Reklama

Turbo narkotykiem okazało się połączenie cukru i tłuszczu. Wystarczyło dostarczyć jedną taką porcję, by gryzonie, przy pierwszym posiłku, spożyły 60 proc. dziennego zapotrzebowania, przy czym gwałtowanie przybierały na wadze.

Chociaż od eksperymentu minęło 21 lat, a jego wyniki były publikowane i omawiane dosłownie wszędzie, spożycie cukru nie słabnie. Lekarze apelują, czym to się może dla nas skończyć, a my zdajemy się być głusi na owe apele.

Budowa chemiczna cukru jest zbliżona do budowy chemicznej kokainy. To, że mamy nieodpartą ochotę na słodycze, nikogo zatem nie dziwi.  

Katarzyna Skrzynecka nominowana jest w plebiscycie Telekamery 2021 w kategorii "Juror". Głosuj online! Głosowanie trwa do 11 lutego.

Zobacz także:

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy