Cukrzycę da się oswoić
To niemal epidemia! Choruje niemal co 10. dorosły. W Polsce – ponad trzy miliony ludzi! Z czego milion nawet o tym nie wie...
Jak zapanować nad skokami cukru?
Najprościej... spacerując. Wystarczy pół godziny po każdym posiłku. U zdrowych, młodych osób wkrótce po jedzeniu insulina usuwa glukozę z krwi i magazynuje ją w wątrobie i mięśniach. Z wiekiem ten system staje się mniej efektywny, co sprzyja nie tylko cukrzycy, ale i chorobom serca. Ruch go usprawnia. Jeśli nie masz możliwości spacerowania po każdym śniadaniu, obiedzie i kolacji, warto wykroić 45 minut dziennie na jeden dłuższy spacer, najlepiej do południa. Nie mniej ważna jest dieta. I tu okazuje się, że dla diabetyków najlepsza jest taka ze zwiększoną ilością białka.
Badacze sądzą też, że picie niewielkich ilości wina polepsza stan serca i naczyń krwionośnych i poprawia kontrolę stężenia cukru we krwi. Kłopot w tym, że taki efekt zachodzi tylko u tzw. "wolnych metabolizerów", czyli osób, u których alkohol długo "zalega" w organizmie. Jeśli nie miewasz kaca, zaliczasz się raczej do grupy "szybkich metabolizerów" - tobie niestety wino nie pomoże w kontroli cukrzycy.
Czym grozi brak właściwego leczenia?
Nieleczona lub niewłaściwie kontrolowana cukrzyca z czasem prowadzi do ciężkich powikłań, takich jak ślepota, niewydolność nerek, zawał serca czy udar mózgu (z tych dwóch ostatnich przyczyn umiera co drugi diabetyk), a także do owrzodzeń nóg, które prowadzą do amputacji. Cukrzyca lub stan upośledzonej wrażliwości na insulinę znacząco zwiększają też ryzyko demencji. Ryzyko tzw. "śmierci z wszystkich przyczyn" jest u diabetyka dwukrotnie wyższe niż u jego rówieśnika bez cukrzycy.
Kto jest narażony na zachorowanie?
Jeśli ktoś z najbliższej rodziny choruje na cukrzycę typu 2, ryzyko, że i ty na nią zachorujesz, rośnie trzykrotnie. U kobiet zależy ono także od genetycznych wariantów odpowiadających za sposób odkładania tłuszczu w organizmie. Panie o szerokich biodrach i pełnych udach są znacznie mniej narażone na zachorowanie niż te o "męskiej" budowie ciała. Ryzyko cukrzycy wzrasta też u osób zażywających obniżające ciśnienie leki odwadniające.
Jak skutecznie leczyć cukrzycę?
W ostatnich latach pojawiły się nowe preparaty, działające na hormony zwane inkretynami. Imitują ich działanie lub opóźniają rozpad, przez co pobudzają produkcję insuliny lub wydłużają jej działanie. Dodatkowo te farmaceutyki opóźniają opróżnianie żołądka, przedłużają uczucie sytości, więc pomagają schudnąć. Stworzono również preparat usuwający z krwi nadmiar glukozy poprzez blokowanie jej wychwytu w nerkach (empagliflozyna), skuteczny szczególnie w połączeniu ze znaną od lat metforminą. Niedawno zaaprobowano też pierwszą krótkotrwale działającą insulinę, której nie trzeba wstrzykiwać. Podaje się ją na początku posiłku w postaci sprayu do nosa.