Ćwicz koncentrację

Naukowcy nie mają wątpliwości, że aktywność dotyczy także pracy mózgu. Okazuje się, że nawet kwadrans poświęcony na ćwiczenia mózgu ma pozytywny wpływ na jego pracę i naszą koncentrację.

Myjąc zęby zmieniaj dłoń, która trzyma szczoteczkę
Myjąc zęby zmieniaj dłoń, która trzyma szczoteczkę123RF/PICSEL

Co warto robić? 

Nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia fizyczne. Można wykonywać krążenie ramion. Najpierw obiema rękami do przodu, potem do tyłu, a następnie naprzemienne - prawą w przód, lewą do tyłu i na odwrót.

Uniesionymi przedramionami zataczaj koła, oczywiście naprzemiennie - lewą ręką rób kółka w prawo, prawą w lewo.

Stojąc na prawej nodze unieś lekko w bok lewą nogę i prawą rękę. Teraz zamień strony - lewą rękę i prawą nogę unieś do góry.

Gdy dojdziesz do wprawy w robieniu ćwiczeń stojąc, wprowadź kolejne utrudnienie - ćwicząc zacznij chodzić lub truchtać.

Jeśli dotychczas wycierałaś blat czy kurz trzymając ściereczkę w prawej dłoni, zacznij to robić lewą.

Podobnie postępuj z innymi codziennymi czynnościami - czesz włosy i myj zęby drugą ręką. Nie rób tego z użyciem narzędzi, którymi, z braku wprawy, możesz się skaleczyć - nie używaj noża, tasaka, tłuczka do mięsa, agrafki, szpilki, igły, żyletki, sekatora, piły mniej sprawną, nieprzystosowaną do tych czynności ręką.

Ćwicz rysowanie obiema rękami jednocześnie - prawą rysuj kółka, a lewą - kreski, potem na odwrót. Rysuj obiema rękami znak nieskończoności, czyli poziome ósemki.

Po co takie zamieszanie? 

Ćwiczenia wykonywane naprzemiennie jedną kończyną w prawo, drugą w lewo - to dobry sposób na współgranie obu półkul mózgowych i poprawę koncentracji. Początkowo będziesz się mylić i popełniać błędy, ale nie martw się tym i nie zrażaj. Z czasem ćwiczenia zaczną ci wychodzić coraz lepiej.

Zobacz także: 

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas