Ćwiczymy mięśnie Kegla
To najlepsze zabezpieczenie przed nietrzymaniem moczu oraz wypadaniem pochwy.
Aby ćwiczenia przyniosły efekt, róbmy je regularnie - 2-3 razy dziennie.
Jak je zlokalizować? Mięśnie dna miednicy, zwane mięśniami Kegla, otaczają ujście pęcherza, pochwy i odbytnicy, od dołu podtrzymując narządy jamy brzusznej. Usiądź na toalecie z rozstawionymi kolanami. Zacznij oddawać mocz, na chwilę przerwij.
Mięśnie, które musiałaś zacisnąć to właśnie one.
Stań w lekkim rozkroku. Plecy trzymaj prosto, głowę wysoko, dłonie połóż na brzuchu. Zrób wdech nosem. Napinaj mięśnie dna miednicy, miarowo wydychając powietrze. Wytrzymaj 3-5 sekund, rozluźnij. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
***Zobacz także***
Stojąc w niewielkim rozkroku, lekko ugnij nogi w kolanach, ręce oprzyj na biodrach. Zaciskaj mięśnie Kegla tak, jakby były windą i wjeżdżały piętro po piętrze w górę. Po wykonaniu 5 napięć stopniowo rozluźniaj mięśnie. Powtórz 10 razy.
Połóż się na plecach. Nogi ugnij w kolanach, stopy rozstaw na podłodze na szerokość bioder. Leciutko wciągnij brzuch, wolno unieś biodra, a potem plecy. Z wydechem, opuszczaj plecy, kręg po kręgu, na podłogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
Połóż się na brzuchu. Wyprostowane nogi lekko rozsuń. Ręce spleć pod brodą. Dociśnij brzuch do podłoża. Napnij mocno nogi. Zrób wdech. Powoli oderwij nogi od podłogi, unosząc je na wydechu. Jednocześnie napnij mięśnie Kegla. Opuść nogi i rozluźnij mięśnie. Powtórz 8-10 razy.
***Zobacz także***