Cyfrowa analiza skóry

​Spojrzenie w lustro to czasem za mało, by ocenić stan swojej skóry. Na twarzy uwidocznić może się cała lista dolegliwości, które trudno jest dostrzec gołym okiem.

​Spojrzenie w lustro to czasem za mało, by ocenić stan swojej skóry. Na twarzy uwidocznić może się cała lista dolegliwości, które trudno jest dostrzec gołym okiem
​Spojrzenie w lustro to czasem za mało, by ocenić stan swojej skóry. Na twarzy uwidocznić może się cała lista dolegliwości, które trudno jest dostrzec gołym okiem123RF/PICSEL

Precyzyjną diagnozę ułatwia badanie Visia. Na podstawie zobrazowanych wyników komputerowych i wartości liczbowych można ustalić, w jaki sposób leczyć, a później pielęgnować twarz. Najnowsze trendy medyczne kładą dziś nacisk na szczegółowe badanie, a dopiero później na spersonalizowaną terapię dermatologiczną.

Przebieg badania

Początkowo komputerową multispektralną analizę skóry stosowała NASA. Naukowcy monitorowali w ten sposób kondycję astronautów, którzy poddani byli promieniowaniu i przebywali w stanie nieważkości w przestrzeni pozaziemskiej. Obecnie kosmiczna technologia wykorzystywana jest w dermatologii. Dzięki temu, że Visia potrafi"czytać" w warstwach podpowierzchniowych skóry, może wykrywać różnego typu jej zaburzenia i uszkodzenia.

Jak przebiega badanie? Jest w pełni bezbolesne i trwa zaledwie 10-15 minut. Lekarz dermatolog skanuje skórę od linii włosów do podbródka za pomocą cyfrowego urządzenia fotografującego twarz. Niektóre fragmenty skóry uwidocznione są w trójwymiarze 3D. Nowoczesna technologia szczegółowo sprawdza strukturę skóry, jej pigmentację, rozmiar porów, obecność porfiryn - śladów bakterii, rozszerzonych naczyń krwionośnych. Badanie umożliwia zdiagnozowanie rumienia, trądziku pospolitego i różowatego, popękanych naczyń krwionośnych, przebarwień i uszkodzeń spowodowanych zbyt ciepłym lub zbyt zimnym powietrzem.

Jedną z istotniejszych cech programu komputerowego jest ocena uszkodzeń skóry spowodowanych promieniowaniem słonecznym. Visia jest w stanie wykazać intensywność szkód wyrządzonych przez UV, które po latach mogą prowadzić do raka. Badanie to ma więc znaczenie w zapobieganiu nowotworom. Dodatkowo inny program umożliwia ocenę realnego wieku cery i porównuje go z innymi osobami tej samej płci, w tym samym wieku i o tym samym typie skóry. Symuluje też proces starzenia twarzy w ciągu najbliższych 5-7 lat i pokazuje za pomocą obrazów, jakie efekty odmładzające dałoby usunięcie przebarwień i redukcja zmarszczek. Visia pozwala też monitorować postępy zaleconej przez dermatologa kuracji, dlatego badanie wykonuje się również podczas leczenia.

Komu się przyda

Kondycja naszej skóry zależy od wielu czynników, w tym od pory roku i miesiąca. Najczęstszą dolegliwością dokuczającą wczesną jesienią są następstwa przesadnego opalania: odwodniona cera, przebarwienia, rozszerzone naczynka. Komputer może prognozować wygląd cery za jakiś czas, gdy nie zastosujemy środków ostrożności. Jeśli badanie wykaże znaczny stopień uszkodzeń słonecznych, specjalista zarekomenduje najkorzystniejsze zabiegi dermatologiczne usuwające niekorzystne zmiany, pobudzające procesy autoregeneracji skóry, przebudowujące skórę czy opóźniające proces starzenia.

Badanie można wykonać również wtedy, gdy chcemy poznać potrzeby naszej skóry i wzmocnić ją odpowiednimi lekami, kosmetykami czy zabiegami medycyny estetycznej. Jest cennym narzędziem zarówno dla lekarza jak i pacjenta. Dzięki precyzyjnej diagnozie dermatolog skuteczniej rozpoznaje problem, a następnie prowadzi leczenie. Z kolei pacjent zyskuje wiedzę, jaki rodzaj pielęgnacji jest dla niego najodpowiedniejszy i może co pewien czas sprawdzać korzystne zmiany kuracji.

Nie wszystkie kliniki dermatologiczne oferują analizy komputerowe. Odpowiednim sprzętem dysponuje wrocławski DermaMED, warszawska Klinika Murano, szczecińska Klinika Zawodny Estetic. Standardowa cena badania to ok.200-250 zł. Jeśli Visia jest wstępem do późniejszego leczenia, niektóre gabinety wykonują ją za darmo.

Jak jeszcze można ją zbadać

Nowoczesne cyfrowe sondy pomiarowe potrafią wykryć wiele typów zaburzeń skóry.

Wideodermatoskopia. To badanie łączące cechy dermatoskopii oraz komputerowej analizy i dokumentacji cyfrowej zmian skórnych. Wstępnie klasyfikuje je jako łagodne i złośliwe (o ostatecznej diagnozie zawsze rozstrzyga biopsja i następujące po niej badanie histopatologiczne).

OSAAD. Oprogramowanie do pomiaru stopnia ciężkości AZS - atopowego zapalenia skóry. Wynik badania przedstawia obszary ciała, na których schorzenie występuje w stopniu łagodnym i ostrym. Obejmuje także pomiar przeznaskórkowej utraty wody oraz jej uwodnienia.

TempTest. Urządzenie wykorzystywane do określenia rodzaju pokrzywki oraz progu temperatury, w jakim występują objawy.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas