Reklama

Reklama

Cykle bez jajeczkowania

Owulacja nazywana też jajeczkowaniem jest stałym okresem w miesięcznym cyklu każdej płodnej kobiety.

Wtedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Zwykle organizm sygnalizuje ten moment, produkując przezroczysty śluz (ma on ułatwić przemieszczanie się plemników i zapłodnienie), skokiem temperatury ciała i bólem jajników.

U wielu kobiet objawy te są na tyle wyraźne, że potrafią one określić, kiedy mają dni płodne nawet bez wykonania testów owulacyjnych. Jednak nawet u zdrowej kobiety od czasu do czasu może się zdarzyć, że jajeczkowanie w którymś miesiącu w ogóle nie wystąpi. Wtedy mówimy, że miała ona cykl bezowulacyjny.

Reklama

Kiedy kobieta nie ma owulacji

To zdarza się u kobiet, u których długość poszczególnych cykli znacznie się waha. Jednak cykl bezowulacyjny może dotyczyć także tych, które potrafią przewidzieć u siebie miesiączkę z wyprzedzeniem - wystarczy, że przez krótki czas żyły w stresie, miały zaburzenia poziomu hormonów, cierpią na choroby układu rozrodczego (np. zespół policystycznych jajników) lub musiały przyjmować leki antyhistaminowe albo psychotropowe.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie brak owulacji, warto iść do ginekologa. Po badaniu położniczym i przeanalizowaniu wyników morfologii lekarz będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie. Jeżeli konieczna będzie terapia hormonalna, trzeba przygotować się na przyjmowanie leków przez minimum pół roku.

W sytuacji, w której przyczyna problemów jest natury psychicznej, specjalista może zalecić chorej kontakt z psychologiem, zaś ten - odpowiednią terapię.

Twoje Imperium

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy