Czosnek. Jaka odmiana jest najlepsza
Aromatyczny ząbek ma naprawdę wielkie możliwości. Trzyma w ryzach cukier, cholesterol, reguluje ciśnienie, działa niczym penicylina i lek przeciwnowotworowy. A to niejedyne zalety czosnku.
Nic tak nie pobudza odporności, w okresie jesienno-zimowym, jak właśnie czosnek. To bezcenne lekarstwo dla kobiet w ciąży. Czosnek jest źródłem naturalnych antybiotyków bezlitośnie rozprawiających się z wirusami, bakteriami i to bez skutków ubocznych dla matki i dziecka. We wszystkich odmianach czosnku znajdziemy mnóstwo witamin i składników mineralnych oraz innych cennych substancji działających jak najskuteczniejsze leki. Ale lepiej go nie przedawkować i zażywać czosnek z umiarem (dla osoby dorosłej odpowiednia dawka to ok. 4 g czosnku, czyli 1-2 ząbki dziennie). Regularne jedzenie czosnku to dobry sposób, by zapobiegać nowotworom. Jak pokazują liczne badania, wielbiciele czosnku są o jedną czwartą mniej narażeni na raka okrężnicy, niż pacjenci, których dieta go nie uwzględniała. Poleca się go seniorom, bo zawiera sporo przeciwutleniaczy i substancji przeciwzapalnych, które łagodzą dolegliwości związane z chorobami wieku starczego.
Jak jeść
Najwięcej cennych składników mają świeże ząbki. 2 ząbki surowego czosnku należy przecisnąć przez praskę, by uaktywniły się prozdrowotne substancje jak allicyna. Czosnek zawiera flawonoidy oraz związki siarki, które mogą hamować wzrost komórek rakowych. Aromatyczna główka zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, nerek i jajników. Czosnek da nam sporo witaminy A, C, wapnia, potasu, fosforu i żelaza. Ogrzewanie i przetwarzanie niszczy właściwości czosnku. Dlatego przeciśnięte ząbki najlepiej dodawać do sosów z dodatkiem oleju, który zwiększa przyswajalność składników, np. wit. A. I RODZIMY W Polsce rośnie aż 14 gatunków czosnku, z czego cztery są uprawiane. Najbardziej popularne są klasyczne odmiany - czosnek sałatkowy (w główce ma 5-6 ząbków o łagodnym smaku) oraz zwyczajny (4-6 ząbków w główce). Mniej znany jest czosnek o jadalnych rurkowatych pędach - wyglądem przypomina młodą cebulę ze szczypiorem. Pędy zbierane przed kwitnięciem są jadalne i bardzo smaczne, po kwitnieniu gorzknieją.
Chiński
Już w każdym niemal sklepie znajdziemy chiński czosnek. Jeśli na opakowaniu nie jest podany kraj pochodzenia, chiński czosnek rozpoznamy po tym, że jest dużo większy, śnieżnobiały, wygląda ładniej i okazalej. W smaku jest łagodniejszy i bardziej słodki. Łatwo się go obiera, jest bardziej suchy, nie kiełkuje, ale za to pleśnieje. Jest też tańszy od polskiego. Chińskie ząbki nie są tak aromatyczne jak rodzime, bo zawierają mniej allicyny, substancji, która decyduje o wyjątkowych właściwościach czosnku.
Niedźwiedzi
Polecany kobietom, nastolatkom. Liście czosnku niedźwiedziego o łagodnym, słodkawym smaku i lekko czosnkowym aromacie to idealny dodatek do sałatek dla pań dbających o urodę. Najsmaczniejsze są liście zbierane wczesną wiosną, potem stają się twarde i łykowate. Zawierają one sporo siarki, a ta jest podstawowym składnikiem białka skóry, włosów i paznokci. Prócz tego aromatyczne liście mają sporo substancji, które pomagają łagodzić stany zapalne przy trądziku.
Czosnku nie powinny jeść niemowlęta poniżej 10 miesiąca życia, a starsze dzieci - jedynie niewielkie ilości. Ostrożność zachować powinny osoby cierpiące na biegunki, choroby wątroby, jelit oraz na zakrzepicę (czosnek rozrzedza krew). Czosnek może także uczulać.
Zobacz także: