Czy warto szczepić się na grypę

Grypa powraca co roku i bywa naprawdę groźna. Zaniedbana wiąże się z licznymi, poważnymi powikłaniami. Możesz jednak szybko i skutecznie zmniejszyć ryzyko choroby. Wystarczy tylko, że się zaszczepisz. Właśnie teraz!

Szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę o 80 procent
Szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę o 80 procent© Panthermedia
Szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę o 80 procent
 © Panthermedia

Szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę o 80 procent. Jeśli, mimo szczepienia zachorujesz, przejdziesz ją lżej, z mniejszym prawdopodobieństwem pogrypowych powikłań. Możesz się zaszczepić w przychodni rejonowej, gabinecie prywatnym lub stacji sanepidu. Nie wolno szczepić się na własną rękę - niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Chodzi m.in. o wykluczenie uczulenia na gentamycynę lub białko jaja kurzego (na którym szczepionka jest przygotowywana). Jeśli cierpisz na jakąś alergię, musisz poinformować o tym lekarza.

Kto powinien?

Przeciwko grypie powinni się szczepić przede wszystkim ludzie starsi i dzieci. Szczepienia są także zalecane osobom cierpiącym na schorzenia chroniczne (np. astmę, cukrzycę), chorym na serce, nerki i anemię. Powinni o nim pomyśleć żyjący i pracujący w dużych skupiskach ludzi oraz ci, którzy kilka razy w roku przechodzą infekcje górnych dróg oddechowych.

Raz nie wystarczy

Przeciw grypie nie wystarczy, niestety, zaszczepić się raz w życiu. Trzeba robić to co roku, ponieważ co roku atakuje nas inny wirus i co sezon zmienia się skład szczepionki. Aktualne wersje szczepionek przeciw grypie pojawiają się w aptekach zazwyczaj już we wrześniu. Do rozwinięcia się pełnej odporności poszczepiennej potrzeba czasu, muszą minąć ok. 2-3 tygodnie, więc trzeba ją przyjąć najpóźniej w październiku, jeszcze przed pełnym sezonem infekcyjnym. Tak jak w przypadku każdego leku, tak i w kwestii szczepionek istnieją przeciwwskazania. Należą do nich m.in.: infekcja, której towarzyszy wysoka gorączka, zaostrzenie choroby przewlekłej, wiek - poniżej 6. miesiąca życia, oraz nadmierne odczyny (zmiany skórne) po poprzedniej sezonowej szczepionce przeciw grypie.

Joanna Bogiel-Jażdżyk

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas