Czym jest wiosenna apatia?
Męczy cię przygnębienie, stres i złe samopoczucie? To typowe objawy apatii, która dopada nas nie tylko jesienią i zimą. Zdarza się również podczas wiosennego przesilenia.
Czym jest apatia?
Apatia jest to stan zmniejszonej aktywności emocjonalnej, marazmu, przewlekłego złego nastroju. Osoba apatyczna nie wykazuje zainteresowania otoczeniem, jest wobec niego bierna. Osobie chorej życie nie daje radości i zadowolenia. Apatia objawia się brakiem apetytu, osowieniem, a także przygnębieniem.
Przyczyny apatii:
- długotrwałe przemęczenie;
- silny stres;
- depresja;
- zły stan odżywienia lub niedożywienie;
- izolacja od otoczenia;
- złe wspomnienia z dzieciństwa.
Leczenie apatii
Najważniejszym czynnikiem w leczeniu apatii jest dieta. Spożywane posiłki powinny być regularne, wysokokaloryczne oraz bogate w białko, witaminy i minerały. Wskazane jest, aby chory na apatię spożywał: produkty zbożowe, ryby, nabiał, mięso gotowane na parze, warzywa, owoce. Osoba apatyczna powinna skorzystać też z preparatów odżywczych, zwierających magnez i białko.
Na apatię korzystnie wpływa przyjazne otoczenie, brak problemów, odpoczynek od codzienności oraz wyciszenie. Dlatego ważne przy apatii jest wsparcie bliskich, którzy udostępnią te warunki i pomogą choremu powrócić do zdrowia.
Zagrożenia
Nieleczona apatia może doprowadzić do depresji i zaburzeń psychicznych. Ponadto może też spowodować niedożywienie i choroby układu pokarmowego.