Diagnoza z twarzy

Jakie sygnały mogą świadczyć o chorobie? Wyczytaj to z ust, nosa albo oczu.

Do przyglądania się zmianom na twarzy najlepiej przystąpić z samego rana
Do przyglądania się zmianom na twarzy najlepiej przystąpić z samego rana123RF/PICSEL

Podobnie jak paznokcie, tak i twarz może dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Pojawiające się na niej zmiany w postaci bruzd, przebarwień czy plam - wszystko to ma jakieś znaczenie. Niektóre z tych zmian mogą świadczyć o rozwijających się w organizmie chorobach. Oczywiście, diagnozowanie z twarzy w żadnym wypadku nie powinno i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Uwaga! Do przyglądania się zmianom na twarzy najlepiej przystąpić z samego rana, zaraz po przebudzeniu i zanim nałożymy makijaż. Róbmy to przy dziennym świetle, najlepiej przy oknie.

Czoło

Patrząc na czoło, zwróćmy szczególną uwagę na zmarszczki. Jeżeli skóra w tym miejscu jest grubsza niż na reszcie twarzy i pocięta głębokimi bruzdami - przebadajmy nerki. Z kolei wyraźnie pionowe i poprzeczne zmarszczki na czole mogą świadczyć o tym, że jemy zbyt dużo pokarmów mlecznych i białkowych. Brązowe plamy - najczęściej są oznaką niedomagania wątroby, zapalenia przewodów żółciowych lub zmian hormonalnych. Jeśli zmarszczki pojawią się tylko po jednej stronie czoła, mogą wskazywać na migreny i częste bóle głowy.

Brwi

Gdy brwi są bardzo gęste, zazwyczaj świadczą o zaburzeniach w pracy żeńskich hormonów płciowych i układu rozrodczego. Jeśli są za rzadkie - sprawdźmy czy nie mamy niedoboru estrogenów. Jeśli brwi są ze sobą zrośnięte, oznacza to wrodzoną skłonność do bólów głowy i migren. Z kolei wyraźne bruzdy pomiędzy brwiami mogą oznaczać problemy z wątrobą. Warto ją przebadać oraz przyjrzeć się swojej postawie wobec życia, bo być może "ciągle leży nam coś na wątrobie", co oznacza stan ciągłego podenerwowania i zamartwiania się mało ważnymi sprawami

Oczy

Jeżeli oczy są zapadnięte i lekko pieką, może to wskazywać na wycieńczenie organizmu. Oczy mętne - jakby pokryte delikatną błonką - sygnalizują początek rozwijającej się infekcji. Czerwone żyłki w oczach są oznaką problemów z krążeniem. Jeśli białkówka ma żółte zabarwienie, istnieje podejrzenie zaburzeń pracy wątroby. Gdy zauważymy, że częściej niż dotychczas mrugamy powiekami, prawdopodobnie żyjemy w silnym stresie i napięciu, a worki i cienie pod oczami mogą wskazywać na brak żelaza, problemy z nerkami, wątrobą czy obecność pasożytów w organizmie. Pojawienie się worków pod oczami najczęściej jednak związane jest ze stresem oraz niewyspaniem.

Cera

Lekko różowa, gładka i zdrowo wyglądająca skóra oznacza dobry stan zdrowia. Blada, z widocznymi żyłkami może wskazywać na przemęczenie i osłabienie. Szorstka, zimna, nadmiernie przesuszona - to ewentualna niedoczynność tarczycy. Ciepła, pokryta potem - nadczynność. Wągry i grudki tłuszczu (tzw. kaszaki) czy zbierające się w określonych strefach skóry, białe lub żółte plamki oznaczają nadmierną ilość tłuszczu w organizmie, a czerwone grudki i plamki - nadmiar cukrów prostych.

Uszy

Pęknięcia skóry za uszami są oznaką niedoboru cynku, a nadmierne wydzielanie woskowiny może świadczyć o niedoborze nienasyconych kwasów tłuszczowych omega- 3. Obrzęk koło uszu i powiększone ślinianki - to oznaka świnki. Jeżeli na skórze pojawią się zmiany, krostki lub pęcherzyki, może to świadczyć o półpaścu usznym. Gdy skóra ucha jest czerwona, rozgrzana i tkliwa, możemy mieć zapalenie ucha zewnętrznego.

Okolice ust i brody

Zmiany w tych miejscach - pionowe zmarszczki między dolną wargą a brodą - zauważą głównie panie po 50. Zmarszczki te pojawiają się zwykle w okresie menopauzy i świadczą o zbliżaniu się do końca okresu rozrodczego. W okolicach ust i brody mogą pojawić się też włosy (jak wąsy) - co oznacza coraz wolniejsze funkcjonowanie narządów rodnych spowodowanych spadkiem estrogenów. Z kolei poprzeczna bruzda pomiędzy ustami a brodą pojawia się, gdy przesadzamy z jedzeniem słonych lub ostrych potraw.

Usta

Wąskie i zaciśnięte usta są oznaką nadmiernego spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego i zaburzeń pracy woreczka żółciowego, wątroby, nerek. Nabrzmiałe, rozchylone - świadczą o jedzeniu zbyt dużych ilości cukru i wyziębieniu organizmu. Zbyt wąska górna warga wskazuje na skłonność do cukrzycy. Duża, gruba dolna warga - możliwe zaburzenia pracy układu pokarmowego. Jeżeli wargi są blade, to być może mamy chorobę wrzodową. Pęknięcia w kącikach wskazują na niedobór witaminy B2 lub zaburzenia żołądkowe. Mrowienie ust kilka minut lub godzin po posiłku o tym, że jesteśmy uczuleni na to, co zjedliśmy, a więc o alergii pokarmowej. Sina barwa ust najczęściej związana jest z niedotlenieniem organizmu i może oznaczać rozedmę płuc.

Nos

Jeżeli na skórze nosa zauważymy popękane naczynka oznacza to nadwrażliwość i nerwicę żołądka. Przyczyny mogą być różne - zła dieta, stres, bakterie. Ważne! Im dłuższy mamy nos, tym większe możemy mieć predyspozycje do nadwrażliwości żołądka i borykania się z jego dolegliwościami. Jeżeli od nasady nosa do grzbietu zauważymy wyraźną linię, wskazuje to na złe odżywianie i złą pracę trzustki. Końcówka nosa opuchnięta, zaczerwieniona lub sina (tak częsta u alkoholików) świadczy o bardzo złym stanie serca - powiększeniu, rozdęciu naczyń, a nawet stanie przedzawałowym.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas