Na języku jest wypisane, na co chorujesz

Czy wiesz, że jeśli jesteś zupełnie zdrowa, twój język powinien być różowy, sprężysty i wilgotny?

Źle się czujesz? Zanim wybierzesz się do lekarza, otwórz szeroko usta i... popatrz!
Źle się czujesz? Zanim wybierzesz się do lekarza, otwórz szeroko usta i... popatrz!123RF/PICSEL

Zazwyczaj cała nasza wiedza na temat języka ogranicza się do ogólnie znanego faktu, że jest to silny mięsień umożliwiający artykułowanie dźwięków. Bardziej dociekliwi wiedzą, że na jego powierzchni znajdują się kubki smakowe, pozwalające nam odróżnić słodkie od słonego i zabierać głos w dyskusji, co jest smaczne, a co nie.

Ale nieliczni tylko są zorientowani, że obserwując uważnie język, można wiele dowiedzieć się na temat stanu ludzkiego zdrowia. Lekarz, który zajrzy nam do ust, jest w stanie trafnie zdiagnozować wiele chorób. Ale również laik mający niewiele wspólnego z medycyną może nauczyć się rozpoznawać pierwsze objawy poważniejszych dolegliwości.

Jak diagnozować „po języku”?

Najpierw zwróć uwagę na jego kolor. Intensywne zaczerwienienie na całej powierzchni może być sygnałem choroby układu żółciowego. Jeżeli zaognienie obejmuje tylko czubek języka lub występuje punktowo, twemu organizmowi brakuje witaminy B.

Natomiast szarawa barwa wnętrza ust to pierwszy symptom anemii lub niedotlenienia.

Nie tylko kolor jest istotny, "faktura" również. Jeśli powierzchnia wydaje się sucha i popękana, być może zaczynasz chorować na cukrzycę.

Jeżeli dostrzeżesz biały lub szary nalot, koniecznie udaj się do lekarza. W ten sposób objawia się bowiem zarażenie wirusami i drożdżakami.

Uwaga! Przyjmowanie leków może wpłynąć na diagnozę. Jeżeli przyjmujesz antybiotyki, sterydy lub leki odwadniające, z obserwacją powierzchni języka poczekaj, aż zakończysz leczenie!

Agnieszka Pacuła

Porady w serwisie:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas