Dieta na zdrowe dziąsła
O tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej, wie każdy z nas - mycie, nitkowanie...
A wszystko po to, by na zębach nie osadzała się płytka nazębna i kamień, które stanowią przyjazne środowisko dla rozwoju bakterii. W ten sposób dochodzi do zapalenie dziąseł, w wyniku którego odsłaniają się szyjki, występuje ból, obrzęki i krwawienia.
Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że stan dziąseł to też odzwierciedlenie naszego sposobu odżywiania się i oznaka niedoboru w nim pewnych składników odżywczych.
1. Za dużo węglowodanów rafinowanych, czyli przetworzonej żywności bogatej w cukry proste.
To one, fermentując, są pożywką dla bakterii. Zwłaszcza te, które długo przylegają do szkliwa, np. żelki, pieczywo, czekolada, słodkie napoje. Najlepiej więc unikać cukru i myć zęby po szczególnie ryzykownych posiłkach.
2. Oznaka niedoborów:
witaminy C - jest składnikiem koniecznym do tworzenia kolagenu - podstawowego składnika włókien utrzymujących ząb w kości.
Dlatego zaleca się podawanie 1-3 g witaminy C w ciągu dnia w podzielonych dawkach. Pamiętaj, że królową witaminy C jest natka pietruszki.
witaminy D - ułatwia przyswajanie wapnia oraz zapobiega kruchości zębów. W pożywieniu znajdziesz ją w tłustych rybach, żółtkach jaj i maśle. Zalecana dawka to 4000 mg witaminy na dobę.
wapnia - podstawowego budulca zębów.
Najlepiej dostarczać go w pożywieniu. Jego źródłem są: mleko, jogurty, sery żółte i topione oraz zielone warzywa liściaste.
kwasów omega-3 - (występują głównie w tłustych rybach morskich: łosoś, śledź, makrela, tuńczyk, halibut). Przeciętna osoba potrzebuje ok. 500 mg omega-3 dziennie, by zaspokoić zapotrzebowanie na te związki. Bardzo ważny jest też sposób przyrządzenia ryb. Jeśli ma być zdrowo, nie należy ich smażyć. Myślisz o suplementacji kwasów? Zalecana dawka dzienna = 1 g oleju rybnego.
Regularnie usuwaj kamień
Płytka nazębna ma zasadniczy wpływ na rozwój paradontozy, dlatego trzeba ją usuwać w gabinecie dentystycznym. Raz w roku każdemu pacjentowi w ramach NFZ przysługuje bezpłatne jej usunięcie.
Zobacz także: