Dlaczego i w jaki sposób leczyć otyłość?

Co czwarty Polak jest otyły. Prawidłowo należałoby jednak powiedzieć: choruje na otyłość. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje bowiem otyłość za chorobę przewlekłą, tak jak np. nadciśnienie tętnicze. Co więcej, nadmierne kilogramy są poważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia ponad dwustu innych chorób.

123RF/PICSEL

Dlaczego i w jaki sposób leczyć otyłość?

Leki, leki...

Można więc powiedzieć: nic prostszego! Odżywiajmy się zdrowo i ruszajmy się więcej. Jak jednak dowodzą badania, samo stosowanie takiej czy innej diety skutkuje zaledwie u 5 proc. odchudzających się osób.Niełatwo też nagle zacząć ćwiczyć, jeśli nosi się zbyt wiele kilogramów. Silna wola rzadko wystarcza.

Osoba otyła potrzebuje wsparcia: lekarza, dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty.Gdy zmiana nawyków żywieniowych i włączenie aktywności fizycznej to za mało, potrzebne jest wsparcie farmakologiczne, a więc leki, przepisane przez lekarza (nie specyfiki kupione przez Internet).
Inhibitor lipaz – hamuje wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego, co zmniejsza ilość dostarczanych organizmowi kalorii. Lek łączący chlorowodorek bupropionu i naltreksonu. Oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa uczucie sytości i zmniejsza odczucie przyjemności, związane z jedzeniem.
Liraglutyd – lek z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu- 1 (GLP-1), naturalnego hormonu jelitowego, który sprawia,że zmniejsza się masa ciała. Pomaga w kontroli łaknienia, zwiększając uczucie sytości. Zmniejsza uczucie głodu i ogranicza potrzebę jedzenia. Poza redukcją masy ciała, obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, poprawia parametry gospodarki lipidowej, redukuje ciśnienie tętnicze i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
... czy operacja?

Jeśli zmiana stylu życia ani przyjmowanie leków nie przynoszą efektów, rozwiązaniem może być chirurgia bariatryczna. Operacja nie zmniejsza objętości żołądka, a wyłącza z działania tę jego część, w której produkowana jest grelina, czyli tzw. hormon głodu, oraz przywraca wydzielanie po posiłku hormonu GLP-1, który zapewnia uczucie sytości. Operacje są refundowane przez NFZ.

Zabiegi wyszczuplające, jak odsysanie tłuszczu, masaż limfatyczny, GUAM, odchudzanie termiczne bądź ultradźwiękami nie należą do chirurgii bariatrycznej. 

Pomagają zredukować tkankę tłuszczową, przywrócić elastyczność skórze i jędrność mięśniom oraz modelują sylwetkę, mogą więc pomoc osobom z niewielką nadwagą. Nie można ich jednak uznać za leczenie otyłości. W Polsce są 3 leki ułatwiające redukcję masy ciała.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas