Dlaczego warto wybrać dietę DASH
Podobno tzw. dieta DASH obniża ciśnienie tętnicze i jest polecana w profilaktyce otyłości. Na czym ona polega?
Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) została stworzona przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego z myślą przede wszystkim o obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Głównym jej założeniem jest zmniejszenie spożywania sodu w diecie w zamian za włączenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w składniki odżywcze, pomagające obniżyć ciśnienie krwi, takie jak potas, magnez oraz wapń.
Pacjenci stosujący sumiennie tę dietę są w stanie już w ciągu paru tygodni obniżyć poziom ciśnienia tętniczego krwi. W trakcie diety następuje także spadek masy ciała, poprawia się wygląd skóry i samopoczucie. Jednakże, co najważniejsze, u osób stosujących dietę DASH odnotowuje się dużo lepsze wyniki w profilaktyce osteoporozy, nowotworów, udarów, chorób serca oraz cukrzycy. Ten nowatorski sposób odżywiania podkreśla w swoim codziennym jadłospisie warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty białkowe, umiarkowane ilości pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb, drobiu i orzechów, używanie olejów roślinnych zimnotłoczonych, takich jak oliwa z oliwek czy olej lniany.
Zmniejszyć do minimum natomiast należy ilości spożywania czerwonego mięsa, na przykład wołowiny, baraniny czy wieprzowiny. Trzeba też wyeliminować produkty i dania wysoko przetworzone typu fast food. Dieta DASH ma dwie wersje, które różnią się ilością spożywanej soli (sodu) w ciągu doby. Pacjent może wybrać tę, która najbardziej odpowiada jego potrzebom zdrowotnym.
Wersja standardowa uwzględnia w diecie pacjenta 2, 3 g sodu na dzień (1 łyżeczka soli 5 ml = 6 g). W najniższej wersji diety ilość spożywanej soli oscyluje w granicach 1,5 g na dzień. Aby ograniczyć jej spożycie, warto korzystać z soli himalajskiej lub soli niskosodowej potasowej, pić wodę mineralną niskosodową oraz unikać produktów wędzonych i konserwowych.