Dobry sposób na migrenę

I znów cię dopadła. Jak zwykle niespodziewanie i w nieodpowiednim momencie.

 
 © Panthermedia
Na migreny pomaga olejek lawendowy
 © Panthermedia

Czujesz, jak ból rozsadza ci głowę, do tego mdłości, czasem wymioty i nadwrażliwość na światło,hałas... Gdy nadchodzi migrena, przeszkadza nawet zapach ulubionych perfum. Zastanawiasz się: na jak długo tym razem wyłączy mnie z życia? Bo czasem mija po kilku godzinach, czasemnie daje ci żyć przez kilka dni.

Dlaczego boli? Tak naprawdę wciąż nie wiadomo, skąd się bierze migrena. Naukowcy coraz częściej oskarżają o to zaburzenia naczynioruchowe. Z całą pewnością wiadomo jednak co nasila ataki migreny.

Winowajców jest wielu: stres, przemęczenie, zbyt długie siedzenie przed komputerem lub telewizorem, zmiana przyzwyczajeń lub klimatu, za mało lub za dużo snu, odchudzanie się, niektóre zapachy. Silny atak migreny wywołać mogą: czerwone wino, żółty ser, kakao, czekolada, owoce cytrusowe, orzechy czy sushi.

Szyszki chmielu

Łagodzą stres, zaburzenia nerwowe, drażliwość, które często są bezpośrednim powodem migreny. Poduszka z chmielu uspokaja, ułatwia zasypianie, łagodzi ból głowy, również migrenowy. To zasługa zawartej w chmielowych szyszkach lupuliny, która m.in. obniża ciśnienie krwi.

Bursztyn

Pomasuj skronie bursztynową miksturą. Spirytus z bursztynów możesz kupić w sklepie zielarskim albo zrobić sama. Do słoika z ciemnego szkła wrzuć 50 drobnych kawałków naturalnego bursztynu i zalej szklanką spirytusu. Zamknij i odstaw słoik w ciemne miejsce na 14 dni. Kiedy mikstura nabierze złocistego koloru, będzie gotowa.

Okład z lodu

Jednym na migrenę pomaga gorąca kąpiel, innym zimny okład na czoło. Gdy czujesz, że zbliża się atak, wrzuć do lnianego woreczka kostki lodu (lub mrożonkę) i przyłóż do czoła. Możesz też położyć na czoło ręczniczek zanurzony w zimnej wodzie. Pomagają też naprzemienne okłady zimne i ciepłe. Zmieniaj je co 2 min.

Lawenda

Na migreny pomaga olejek lawendowy. Zalej 2-3 garści suszonych kwiatów lawendy szklanką oliwy z oliwek, przykryj i pozostaw na 40 dni w słonecznym miejscu. Rozgrzej go w kąpieli wodnej, przefiltruj przez szmatkę, wlej do butelki z ciemnego szkła. Gdy czujesz atak, wetrzyj olejek u nasady włosów.

Świat i Ludzie 20/2011

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas