Duszność w COVID-19 i w astmie. Są różnice?
Duszność to objaw COVID-19. Ale występuje też w innych chorobach, na przykład w astmie, z powodu której cierpi w Polsce około 4,5 mln osób. Warto wiedzieć, czy są różnice i co może zrobić chory na astmę, by także w czasie pandemii dobrze kontrolować swoją chorobę.
Nie tylko COVID-19 przejawia się dusznościami. To objaw szeregu chorób, np. zatorowości płucnej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy astmy. Warto wiedzieć, czym się różni duszność w przebiegu COVID-19 i w innych chorobach.
Warto pamiętać, że w COVID-19, jak podkreśla internista i alergolog prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, duszności zazwyczaj towarzyszy gorączka, która nie występuje podczas duszności związanej z takimi chorobami przewlekłymi jak astma czy POChP. Ponadto, duszność w przebiegu COVID-19 nie zmniejsza się ani nie znika po zażyciu leków rozkurczających oskrzela.
Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi przyjmowanie terapii zaleconej przez lekarza nabiera szczególnego znaczenia w dobie pandemii - chroni to pacjentów przed zaostrzeniem ich choroby, co może mieć dramatyczne skutki w sytuacji związanej z koronawirusem. Apelują, by na własną rękę ani nie modyfikować, ani nie odstawiać zaleconych leków.
Zobacz także: