Reklama

Dziurawiec: Właściwości lecznicze i zastosowanie

Dziurawiec to zioło lecznicze, które kwitnie od czerwca do sierpnia. W jakich dolegliwościach pomaga?

Jak wygląda dziurawiec?

Dziurawiec może osiągnąć wysokość około 60 centymetrów. Rośnie na łąkach oraz polanach. Charakteryzuje się cienkim i sztywnym pędem. Na jego szczycie wyrastają żółte, pięciopłatkowe kwiaty. 

Liście dziurawca odznaczają się lancetowatym i podłużnym kształtem. Są gładkie w dotyku. 

Kwiaty oraz liście dziurawca cechują się prześwitującymi kropkami. Przypominają one malutkie dziurki. W tym miejscu dziurawiec przechowuje olejki eteryczne.

Dziurawiec w ogrodzie

Dziurawca można również uprawiać w przydomowym ogrodzie. Roślina nie jest wymagająca i nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze znosi susze i nie musi mieć żyznego podłoża. 

Jeśli jednak będzie rosnąć w glebie żyznej ze stałym dostępem do wody, to będzie kwitnąć znaczenie lepiej. Dziurawca w ogrodzie zazwyczaj wysiewa się wprost do gruntu zaraz po zbiorze.

Reklama

Właściwości lecznicze dziurawca

Dziurawiec zawiera hiperycynę i hiperforynę, które mogą poprawiać nastrój. Głównie przez to, że wpływają na stężenie serotoniny. Dziurawiec zawiera również moczopędny hiperozyd oraz wzmacniającą odporność rutynę, a także kwercetynę, która ma właściwości przeciwzapalne. 

Ponadto dziurawiec to źródło olejków eterycznych, soli mineralnych, pektyn oraz witaminy A i C.  

Uznaje się, że dziurawiec pomaga w stanach zapalnych dróg żółciowych, błony śluzowej żołądka oraz jelit. Sprawdzi się w walce z brakiem apetytu, a także pomoże w pozbyciu się wzdęć, zgagi oraz bólu brzucha. Dziurawiec jest wykorzystywany również w leczeniu kamicy nerkowej, głównie przez swoje działanie moczopędne. 

Dziurawiec działa uspokajająco. Można go stosować w leczeniu zaburzeń nastroju, niepokoju nerwowego oraz stanach lękowych. Dziurawiec wykazuje działanie antyseptyczne, antybakteryjne, ściągające i rozkurczowe. Sprawdzi się w leczeniu ran, odmrożeń oraz oparzeń. 

Dziurawiec pomaga w leczenia stanów zapalnych gardła, jamy ustnej oraz dziąseł, a także bielactwa nabytego.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania dziurawca?

Jednym z przeciwwskazań do rozpoczęcia kuracji dziurawcem jest długotrwałe przebywanie na słońcu. Może to prowadzić do oparzeń słonecznych. Głównie przez to, że dziurawiec zwiększa wrażliwość na promieniowanie słoneczne. 

Ponadto spożywanie dziurawca nie powinno iść w parze z przyjmowaniem niektórych leków m.in. przeciwdepresyjnych. Przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem. 

Dziurawca nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dodatkowo może obniżać skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Zbiór dziurawca

Początek zakwitania dziurawca to dobry moment na zbiór ziela. Polega to na ścinaniu górnej części pędu, która jest najbardziej ulistniona. Nie należy zbierać dziurawca w deszczowe dni. Jego suszenie będzie trwało bardzo długo i może się wiązać z gniciem rośliny. 

Dziurawca można związać w pęczki i zawiesić pod sufitem. Innym sposobem suszenia dziurawca jest rozłożenie cienkiej warstwy rośliny na bawełnianej tkaninie. Ważne, by suszenie odbywało się w ciepłym, ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu.

Jak przygotować olej z dziurawca?

Olej z dziurawca można zrobić w warunkach domowych. Jest wykorzystywany do leczenia ran i oparzeń. Ponadto można nim smarować plamy na skórze, które są objawem bielactwa nabytego. 

Do przygotowania oleju z dziurawca potrzebujemy 100 gramów kwiatów dziurawca, dwie łyżeczki wódki, 0,5 litra oleju roślinnego. Może to być olej rzepakowy, lniany lub oliwa z oliwek. Kwiaty wrzucamy do słoika, zalewamy alkoholem i pozostawiamy na 15 minut. Po tym czasie wlewamy olej. 

Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić w ciepłe miejsce na 2-3 tygodnie, by nabrała czerwonego koloru. Następnie olej oddzielamy od kwiatów i przelewamy do ciemnych buteleczek.

Jak przygotować nalewkę z dziurawca?

Nalewka z dziurawca pomaga w leczeniu dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym oraz zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Działa przeciwbakteryjnie. 

Do przygotowania wyciągu z dziurawca potrzebujemy 100 gramów kwiatów oraz liści dziurawca i 0,5 litra spirytusu. Dziurawiec zalewamy alkoholem. Po tygodniu nalewkę należy przecedzić. Można do tego wykorzystać gazę.  

Jak przygotować napar z dziurawca?

15 gramów suszonych kwiatów dziurawca należy zalać gorącą wodą i odczekać 10-15 minut. Po tym czasie napar z dziurawca powinien być gotowy. Można go stosować na poprawę trawienia, do płukania jamy ustnej i gardła. Ponadto działa uspokajająco.    

Czytaj więcej:

Skrzyp polny: Sos dla urody

Aloes: Sukulent, który leczy

Olej z czarnuszki: Kilka odżywczych kropel

Zobacz także:

 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: dziurawiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama