E- papieros może wybuchnąć?

To fakt. Co więcej, zdarzają się ofiary śmiertelne. Tak było w przypadku Teksańczyka Wiliama Browna, o czym poinformowały ostatnio BBC News i CBC News. Wskutek odniesionych w konsekwencji eksplozji e-papierosa ran zmarł on w styczniu dwa dni po wypadku.

W latach 2015-2017 eksplozji e-papierosów było w USA znacznie więcej, bo ponad 2 tysiące
W latach 2015-2017 eksplozji e-papierosów było w USA znacznie więcej, bo ponad 2 tysiące123RF/PICSEL

Media przypomniały też o młodym mieszkańcu Florydy, który zginął wskutek wybuchu e-papierosa w maju ubiegłego roku. 

Czy wybuchy coraz popularniejszych urządzeń do wdychania nikotyny to częste zjawisko? Dane są niejednorodne. Cytowany w materiale BBC  amerykański urząd The National Fire Data Centre, który m.in. zbiera dane na temat przyczyn pożarów i oparzeń w USA, podaje w specjalnym raporcie dotyczącym e-papierosów, że w okresie styczeń 2009 - styczeń 2017 amerykańskie media poinformowały o 195 przypadkach wybuchu ognia w wyniku eksplozji e-papierosów. Najczęściej urządzenia eksplodowały albo w kieszeni użytkownika, albo podczas zaciągania się.

Z kolei naukowcy z University of North Texas Health Science Center ocenili, że w latach 2015-2017 eksplozji e-papierosów było w USA znacznie więcej, bo ponad dwa  tysiące.

Co wybucha w e-papierosach i jak ograniczyć takie ryzyko?Zgodnie z informacjami z raportu za eksplozję e-papierosów odpowiada umieszczona w nich bateria litowo-jonowa, która, jak każda tego typu, w określonych warunkach lub wskutek błędu konstrukcyjnego niesie zagrożenie wybuchu. "Żaden ze znanych produktów do użytku człowieka nie zawiera baterii o znanym ryzyku wybuchu tak blisko ludzkiego ciała, jak dzieje się to w przypadku e-papierosów" - czytamy w raporcie The National Fire Data Centre.

Warto nadmienić przy okazji, że ryzyko wybuchu wiąże się również z używaniem innych popularnych urządzeń elektronicznych zasilanych bateriami, m.in. smartfonów. Światowe media wiele razy już opisywały tego typu przypadki.  

W razie używania e-papierosów, należy zatem pamiętać o pewnych regułach bezpieczeństwa: ładuj baterię tylko za pomocą ładowarki dostosowanej do danego produktu, nie ładuj baterii przez całą noc lub zbyt długi okres czasu - odłączaj je zaraz po naładowaniu, jeśli bateria jest gorąca, jak najszybciej usuń ją z urządzenia/ładowarki, nie używaj przeciekających czy w inny sposób uszkodzonych baterii, nie noś ani baterii, ani e-papierosów w kieszeni blisko ciała, nie zostawiaj baterii lub e-papierosa w samochodzie lub w nagrzanych miejscach.

Przy tej okazji warto jednak wspomnieć, że pożar wybuchający wskutek pozostawienia tlącego się niedopałka papierosa to jedna z częściej występujących w Polsce przyczyn konieczności wzywania straży pożarnej.

"Bardzo rzadko zdarzają się pożary spowodowane np. uderzeniem pioruna. Pożary najczęściej powstają wskutek niewłaściwego posługiwania się ogniem otwartym: zaśnięcia z papierosem w dłoni, palenia w miejscach zabronionych - podatnych na zapalenie i wybuch, w pobliżu gazów palnych itp." - przestrzega redakcja pożarniczego portalu "Remiza".

Zobacz także: